Albert Kamiński| 

Szałamacha w zarządzie NBP

0

Paweł Szałamacha, odwołany niedawno minister finansów, został członkiem zarządu Nardowego Banku Polskiego. Na to stanowisko powołał go Andrzej Duda, co potwierdził PAP szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta, Marek Magierowski.

szałamacha
szałamacha (PAP, Bartłomiej Zborowski)

Szałamacha pełnił wcześniej funkcję Ministra Finansów w gabinecie Beaty Szydło. Podczas swojej 10-miesięcznej pracy odnosił zarówno porażki jak i sukcesy. Udało mu się między innymi dzięki tzw. pakietowi paliwowemu poprawić ściągalność podatku VAT. Przygotował ponadto nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług.

Były także porażki. To on miał być winnym nieskutecznemu wprowadzeniu podatku od marketów, który został zakwestionowany przez Komisję Europejską. Dodatkowo, nie zawsze postępował zgodnie z wytycznymi kierownictwa partii, np. kiedy twierdził, że program *500+ *będzie zasilany kredytami.

O odwołaniu Szałamachy dowiedzieliśmy się w zeszłym tygodniu. Beata Szydło poinformowała wtedy, że Paweł Szałamacha złożył na jej ręce rezygnację z funkcji ministra finansów. Zastąpił go Mateusz Morawiecki - dotychczasowy minister rozwoju. Ma on łączyć oba stanowiska tworząc urząd tzw. super ministra. Już wtedy szefowa rządu zapowiadała, że Szałamacha otrzyma bardzo odpowiedzialne stanowisko.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić