Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Szczyt Nanga Parbat zdobyty! Nikt wcześniej nie dokonał tego zimą

4
Podziel się:

Himalaiści Alex Txikon, Ali Satpara i Simone Moro zostali pierwszą ekipą na świecie, która zdobyła pakistański ośmiotysięcznik Nanga Parbat. To pierwszy taki wyczyn w historii, ponieważ jeszcze żaden człowiek nie dokonał tego zimą!

Szczyt Nanga Parbat zdobyty! Nikt wcześniej nie dokonał tego zimą
(Youtube.com)

Drogą radiową świat obiegła informacja, że ekipa dotarła na szczyt góry. Himalaiści wyruszyli rano z obozu C4 znajdującego się na wysokości 7200 metrów. "Gratulacje dla tak wspaniałej pracy!" - napisała dziewczyna Txikona na Facebooku. W tej chwili śmiałkowie schodzą z powrotem do czwartej bazy, w której przenocują po raz ostatni.

Historyczna wspinaczka ma też polski wątek. Wcześniej na szczyt ten próbowali bowiem wspiąć się Polacy - ekipa pod kierownictwem Marka Klonowskiego chciała pokonać flankę Rupal, zaś ścianę Diamir usiłowali zdobyć himalaiści Adam Bielecki, Jacek Czech i Tomasz Mackiewicz. Niestety ekipa z nad Wisły uległa potężnemu żywiołowi i wycofała się z wyścigu o zdobycie Nanga Parbat.

Ekspedycja pobiła dotychczasowy rekord, który należał do Polaków. W 1997 roku najwyżej zimą wspiął się na Nanga Parbat himalaista Zbigniew Trzmiel, osiągając wysokość 7850 metrów. Dopiero dzisiaj jego rekord został pobity.

Nanga Parbat znajduje się w Himalajach Zachodnich. Do tej pory była jednym z dwóch ośmiotysięczników niezdobytych przez człowieka w czasie zimy. Drugim jest góra K2 leżąca w Karakorum.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
takie_tam
7 lat temu
Co ja nie wejdę..?...Potrzymaj mi piwo...
Mąż
7 lat temu
Też chciałem się wybrać z żoną ale żona mówi ze nie szczytuje.
taternik
7 lat temu
my ze szwagrem nie takie szczyty po pijanemu ,żeśmy zdobyli.
zorro
7 lat temu
No i komu to potrzebne!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić