Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Szkoła zakazała muzułmanom modlitwy. Uczniowie oburzeni

25
Podziel się:

W Danii na nowo rozgorzała dyskusja o asymilacji muzułmanów. Wszystko przez decyzję dyrekcji jednej ze szkół, która zabroniła modlitwy w czasie zajęć.

Szkoła zakazała muzułmanom modlitwy. Uczniowie oburzeni
(Wikimedia Commons CC BY-SA, Azlan Mohamed)

Muzułmańska uczennica nie mogła uwierzyć w to, co widzi. Otrzymała decyzję szkoły SOPU Hillerød (opieki zdrowotnej i asystentów pedagogicznych) w Kopenhadze zakazującej modlitwy podczas zajęć szkolnych. Pokazała list koleżance, która umieściła wpis na Facebooku. Z miejsca stał się przedmiotem szerokiej dyskusji.

Moja koleżanka otrzymała list od dyrekcji szkoły, SOPU Hillerød, że nie może się modlić podczas zajęć szkolnych. Uważamy, że to nie jest w porządku i zamierzamy zbierać podpisy pod petycją o przywrócenie możliwości modlitwy. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, ponieważ wierzymy, że każdy powinien być traktowany równo - napisała Mia Victoria Lunderød Hansen.

Dyrekcja szkoły potwierdziła te informacje. W rozmowie z lokalną gazetą pokreśliła jednak, że zabroniła modlić się muzułmanom tylko podczas szkolnych zajęć.

Taki zapis był już wcześniej, a my tylko przypomnieliśmy naszym studentom regulamin, ponieważ mieliśmy kilka incydentów, które wymagały drobnego odświeżenia pamięci. Niektórzy uczniowie domagali się utworzenia specjalnej sali modlitewnej dla muzułmanów. Teraz część uczniów zaczęła modlić się na korytarzach. Naszym zdaniem religia i edukacja nie powinny iść w parze. Wiara jest prywatną sprawą każdego z nas i nie powinna być eksponowana - powiedziała dyrektorka szkoły Inger Margrethe Jensen.

Dyskusja na temat asymilacji muzułmanów jest gorąca jak nigdy. Niedawno, jedna z podmiejskich szkół niedaleko Kopenhagi zabroniła używania nikabu podczas zajęć. Jensen zapowiedziała, że także planuje wprowadzenie zakazu noszenia chust całkowicie zasłaniających twarze uczennic.

Autor: Arkadiusz Puz

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(25)
andy
10 miesięcy temu
Brawo pani dyrektor!! Zapraszamy do Polski żeby zrobić porządek
Obywatel (cit...
6 lat temu
Przeciez w Polsce wszystko zmierza w tym samym kierunku! Modlimy sie w szkole, w pracy , na antenie TV wiec gdzie roznice? Malo tego Prezydent modli sie za moje pieniadze a na to ja sie nie zgadzam ale kto bierze to pod uwage?
Dzwon Zygmunt
6 lat temu
Nie tylko w szkole się modlą, w pracy też. A lewaki na to nic, ale gdyby tak katolik wyskoczył w południe z Aniołem Pańskim, myślę że zostałby przegoniony na średniowieczny stos.
e4567u
6 lat temu
Co komu do domu....jak dom nie jego. Komu się nie podoba kraj do którego przyjechał lub urodził bo matka przyjechała to zawsze o każdej porze może wracać do domu choćby pieszo !
x
6 lat temu
Bardzo dobrze !!! gonic to patalajstwo jak najdalej z Europy!!
Tu i teraz
6 lat temu
I bardzo dobrze, w czasie zajęć uczniowie mają się uczyć a nie modlić...
POLAK
6 lat temu
Rozdział religii od państwa
123
6 lat temu
w szkole masz się uczyć, a nie modlić. Jak tego nie rozumieją, to won na pustynię, pasać wielbłądy
sdasda
6 lat temu
Brawa Dla Szkoły!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
szokman
6 lat temu
I o co tyle larum? Wyobrażacie sobie , jak katolicy modla się podczas zajęć lekcyjnych? Przecież to jest przegięcie , szkoła jest instytucja świecką i guzik dyrekcje obchodzi czy to muzułmanin czy katolik. Do szkoły sie przychodzi by pozyskać wiedzę a nie żeby zrobić z tego budynku meczet... Chcesz sie modlić, wypad do swoich meczetów a szkołe zostawić w spokoju , islamska stonko..
Beton
6 lat temu
Rządy europejskie powinny muzułmanom zakazać wszystkiego czego tylko można zakazać: jazdy autobusem, jazdy samochodem, pociągiem, na rowerze, latania samolotem, jedzenia w restauracjach i fast-foodach, gromadzenia się , rozmów w publicznych miejscach, robienia zakupów, chodzenia do szkół i czytania książek. Muzułmanin powinien mieć wybór- robota za 50 eurocentów na dzień, albo wypad na swoją pustynię. Za każde przestępstwo, kula w łeb i więzienie dla całej rodziny, od najbliższej, aż do siódmej wody po kisielu. Problem terroryzmu w Europie zniknąłby w miesiąc.
z
6 lat temu
małolaty zbierają podpisy , bo to dodatkowa przerwa dla nich - szkoła to szkoła , a nie dom czy meczet
tola
6 lat temu
raus, jak sie nie podoba!
siwy
6 lat temu
Brawo tylko troszkę nie w czas.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić