Szydło z wizytą u Merkel. Będzie projekt humanitarny w Syrii?

22
Podziel się:

Premier Polski oraz niemiecka kanclerz dyskutowały również na temat gazociągu Nordstream oraz utworzenia unii energetycznej.

Merkel i Szydło
Merkel i Szydło (East News, Stefan Maszewski/Reporter)

Szydło i Merkel poinformowały o wynikach swoich rozmów na wspólnej konferencji prasowej. Szefowa polskiego rządu zwróciła się do kanclerz Niemiec z podziękowaniami za przyjęcie oraz konstruktywną dyskusję. Beata Szydło podkreśliła, że Polska chce podtrzymywać i rozwijać współpracę oraz dobre relacje z Niemcami. Spotkanie zaowocowało również pomysłem polsko-niemieckiego projektu humanitarnego na terenie Syrii.

Premier Szydło zadeklarowała, że Polska chce pomagać potrzebującym narodom. Według niej wspólny projekt humanitarny byłby dowodem dobrej współpracy z naszym zachodnim sąsiadem. Angela Merkel wyraziła aprobatę dla pomysłu polskiej premier, sugerując, że Polska i Niemcy mogłyby na przykład wybudować szpital na terenie Syrii lub Jordanii.

Niemcy są bardzo ważnym sąsiadem Polski, partnerem, nie tylko jeżeli chodzi o kwestie związane ze współpracą gospodarczą, ale również jeśli chodzi o kwestie polityczne. 25-lecie traktatu o dobrym sąsiedztwie, dobrych relacjach z tym związanych, jest najlepszym dowodem, że droga, którą razem podążamy, jest dobrą drogą dla narodu polskiego i niemieckiego. I tę współpracę i dobre relacje chcemy podtrzymywać, rozwijać i pogłębiać - powiedziała Szydło podczas konferencji prasowej.

Polska premier zwróciła również uwagę na potrzebę wzmacniania UE. Wiadomo, że rozmowa Beaty Szydło i Angeli Merkel dotyczyła w dużej mierze przyszłotygodniowego szczytu Unii Europejskiej oraz relacji Wielką Brytanią. Premier Szydło zadeklarowała, że pozostanie Brytyjczyków w Unii leży w interesie zarówno Polski, jak i Niemiec. Zapytana o porozumienie w sprawie gazociągu Nordstream, kanclerz Niemiec odpowiedziała, że "rozmowy będą musiały być kontynuowane w tym kierunku".

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić