Tak piją grupy zawodowe w Polsce. Lekarze w czołówce

Raport “Diagnoza społeczna 2015” Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej nie pozostawia złudzeń. Najwięcej piją twórcy, artyści, dziennikarze i literaci. W czołówce zestawienia znaleźli się również lekarze.

Tak piją grupy zawodowe w Polsce. Lekarze w czołówce
(Pixabay.com)

* Badanie przeprowadził zespół prof. Janusza Czaplińskiego.* Spośród ok. 200 pytań sondujących kondycję polskiego społeczeństwa dwa dotyczyły alkoholu. W pierwszym autorzy wprost pytali o kwestię świadomego nadużywania napojów wyskokowych, w drugim zaś poruszali zagadnienie rozwiązywania życiowych problemów poprzez zaglądanie do kieliszka.

Wyniki zanalizowano także na tle grup zawodowych. Największy odsetek przyznających się do nadużywania alkoholu (21,5 proc.) dotyczył artystów, twórców, dziennikarzy i literatów. Tuż za nimi znaleźli się operatorzy maszyn i urządzeń górniczych (16,2 proc.), a trzecie miejsce „zajęli” robotnicy w górnictwie i budownictwie (13,8 proc.).

Na niechlubne podium nie trafili lekarze, weterynarze i dentyści. Zajęli czwartą lokatę. Do nadmiernego spożywania alkoholu przyznało się 12,6 proc. przedstawicieli tej grupy.

Mężczyźni częściej piją więcej niż powinni. Do nadużywania alkoholu przyznało się 10,2 proc. panów. W przypadku kobiet ten odsetek jest o wiele mniejszy. Wynosi jedynie 2,7 proc.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić