Tak w kosmosie rozprawiają się ze śmieciami

NASA postanowiła wykorzystać w tym celu statek bezzałogowy, zaopatrzeniowy statek kosmiczny Cygnus.

Obraz
Źródło zdjęć: © NASA

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna nie może liczyć na śmieciarkę, która odbierze powstałe tam odpady. Dlatego trzeba korzystać z bardziej wyrafinowanych sposobów. Jak podaje Associated Press, NASA wykorzysta w tym celu statek transportowy Cygnus. Maszyna spełniła swoją funkcję, a teraz służy za gigantyczny śmietnik. To jednak nie jedyna jej rola.

Pomoże również w projektowaniu bezpieczniejszych statków kosmicznych. Po odłączeniu od ISS amerykańska agencja kosmiczna wywołała tam pożar. Dzięki temu naukowcy sprawdzą, jak w takich warunkach zachowuje się ogień. O skutki tego eksperymentu nie ma co się obawiać, ponieważ Cygnus spłonie w ziemskiej atmosferze.

Autor: Krzysztof Narewski

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Wybrane dla Ciebie