Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Bartosz Nowak
|

Te rzeczy nigdy się nie wydarzyły. A jednak je pamiętamy

11
Podziel się

Pamięć potrafi nam płatać niezłe figle - udowodnili brytyjscy naukowcy. Ponad połowa z uczestników ośmiu różnych badań potrafiła przypomnieć sobie rzeczy, których po prostu nie było.

Te rzeczy nigdy się nie wydarzyły. A jednak je pamiętamy
(Shutterstock.com)

Naukowcy zaszczepili fałszywe wspomnienia u 423 osób. Badani mieli sobie wyobrażać różne scenariusze, jak lot balonem, żartowanie z nauczyciela, czy sianie chaosu na rodzinnym weselu. Potem wielokrotnie mieli sobie je przypominać. Ostatecznie okazało się, że 30 proc. osób pamiętało wydarzenie jak własne przeżycie, a nawet ozdabiało je szczegółami i opisywało swoje odczucia. Z kolei 23 proc. ludzi wierzyło, że wydarzenie miało miejsce i do pewnego stopnia wykazywali oznaki uznawania go jako własne.

Wiele czynników wpływa na kształtowanie fałszywych wierzeń i wspomnień. Może to być wielokrotne wyobrażanie sobie danej sytuacji lub oglądanie zdjęcia, mające "wspomóc" pamięć. Nie wiemy jednak, jak współgrają one ze sobą - przyznała Kimberley Wade, psycholog z University of Warwick.

Ważne jest informowanie ludzi o tym, jak zmienna może być ich pamięć - podkreślają autorzy badania. Ma to znaczenie również w pracy policji czy prokuratury i zeznań naocznych świadków - informuje "Daily Mail".

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

KOMENTARZE
(11)
Dr House
5 lata temu
Wszyscy kłamią
gość
5 lata temu
warto zauważyć,że mniejszość z badanych dała sobie wmówić rzeczy, które nie istniały. Poza tym to badanie było chyba przeprowadzane wśród ludzi o niskim IQ - inteligentni ludzie nie dadzą się tak łatwo omamić. A w ogóle to nie wiadomo czy w ogóle przeprowadzono to badanie. Ma na to ktoś dowody?
rolo
5 lata temu
Na tym polega ciągłe powtarzanie, że LK był najwspanialszym prezydentem Polski, a jego brat jest światowej klasy politykiem. I ciemny lud to kupuje.
xD
5 lata temu
Bolek uwierzył, że obalił komunizm do takiego stopnia, że inni w to również uwierzyli.
promujemy-roz...
5 lata temu
http://promujemy-rozwoj.pl/ Książki z zakresu rozwój osobisty, motywacja, relacje i związki, zdrowie, dla rodziców oraz darmowe ebooki. Polecam gorąco
Kim
5 lata temu
Tak sie wydaje tym co nigdy nie pracowali a wszystko potrawia zrobic - a gdy przychodzi co do czego to nic na dany temat nie wiedza.
BOLO
5 lata temu
Na przykład Tusk. Kłamał że malował kominy i w końcu uwierzył w to, do tego stopnia, że chwalił się fotografią kogoś innego jako własną.
dsadas
5 lata temu
Ja taką manipulacje przeprowadziłam na wlasnym umysle symulując utratę ukochanego. Rzeczywiscie działa.
pewnietak
5 lata temu
To u kobiet , większość uważa że pochodzi z książęcej rodziny.
hmmm
5 lata temu
Stąd powiedzenie "kłamstwo uporczywie powielane staje się prawdą" dlatego ważne jest aby nie kłamano w stosunku do nas ani nikogo na kim nam zależy.
luiza-m
5 lata temu
No i weż tu człowieku przyjmij dowód ze świadków. Konfabulacja pierwsza klasa, a jak się jeszcze ze stroną dogadają, to nic tylko do koszta.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić