REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Michał Nowak01.02.19 (09:28)

Tłusty czwartek 2019. Kiedy wypada w tym roku? Oto data

W który dzień obchodzimy tłusty czwartek? W tym roku, tak samo jak w latach poprzednich, tłustym czwartkiem będzie ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Który dokładnie będzie to dzień lutego? W który czwartek raczej nie warto zabierać dodatkowej przekąski do szkoły czy pracy, a na obżarstwo jest ogólne przyzwolenie? Poznajcie szczegóły tłustego czwartku.
Fotolia

Tłusty czwartek, dzień w który dozwolone jest obżarstwo. W 2019 roku święto wszystkich amatorów rozpustnego pochłaniania słodkości z pączkami na czele, wypada 28 lutego. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni dzień karnawału. Od Środy Popielcowej, która rozpoczyna Wielki Post, tłusty czwartek dzieli tydzień.

Słynny tłusty czwartek. Jedni czekają na niego cały rok, innych za każdym razem zaskakuje informacja, że to już dziś. Czasem o tym, że nastał tłusty czwartek orientujemy się, gdy idąc ulicą natykamy się na wielką kolejkę do cukierni.

REKLAMA

Tłusty czwartek, zmora dietetyków. Choć w dzień ten panuje ogólne przyzwolenie na pochłanianie słodkości w nieprzyzwoicie dużych ilościach, trzeba pamiętać o tym, co mówią dietetycy. Wielkoczwartkowy przysmak jest tuczący nawet w popularnej ostatnio wersji „fit”. Pączki są tłuste, więc i ciężkostrawne. Spalenie jednego wymaga od nas godziny intensywnego treningu.

Statystyki tłustego czwartku. Średnio w tłusty czwartek Polacy zjadają 3 pączki. Przeciętny pączek ma ok 70 gramów i zawiera 300 kcal. A zatem trzy pączki mają tyle, ile obiad. Dziś dominują pączki z nadzieniem różanym, lecz dawniej jedzono je nawet ze słoniną.

Tłusty czwartek obchodzi się głównie w Polsce i Niemczech. Tłusty czwartek swoimi korzeniami sięga jeszcze czasów pogańskich. Wielkim obżarstwem żegnano wtedy zimę.

W tłusty czwartek nie tylko pączki. Inny cymes zarezerwowany dla tłustego czwartki to faworki, które w różnych regionach Polski noszą różne nazwy. Drugi co do popularności przysmak tłustego czwartku nazywany jest także chrustem lub chruścikiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Pączki cynamonowe z migdałami. Nie tylko na Tłusty Czwartek

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij