o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

To było ponad ich siły. Ludzie mdleli w teatrze

37
Podziel się

Widzowie masowo wychodzili z przedstawienia "Cleansed" granego przez National Theatre London.

Cleansed
Cleansed (Facebook.com, National Theatre London)
bESKvHLV

Według widzów przedstawienie jest wyjątkowo brutalne. Odgrywane sceny tortur i gwałtów są najwyraźniej na tyle realistyczne, że w pierwszym tygodniu od premiery już pięciu widzów zemdlało w trakcie sztuki, a około 40 osób opuściło salę. Wyreżyserowana przez Katie Mitchell sztuka "Cleansed" jest opowieścią o uniwersytecie zamienionym w sadystyczną totalitarną instytucję.

Przedstawienie obfituje w naprawdę mocne sceny. Postaci są m.in. poddawane elektrowstrząsom i karmione siłą. Sztuka zawiera również 20-minutową scenę, podczas której jeden z bohaterów ma wyrywany język. Sama Katie Mitchell przyznała w wywiadzie dla Radio 4, że przygotowania do premiery wywarły negatywny wpływ na aktorów, których nawiedzały senne koszmary.

Sztuka "Cleansed" została pierwotnie wystawiona w 1998 roku. Jej autorka Sarah Kane popełniła samobójstwo rok później. Mitchell postanowiła zmierzyć się z legendą Kane i opracować "Cleansed" na nowo. Jak dotąd spektakl nie zyskał jednak wielkiego uznania krytyków. Publikujący w "The Guardian" Michael Billington stwierdził, że sztuka go zmęczyła i nie wniosła nic nowego do jego światopoglądu.

bESKvHLX
bESKvHMy
KOMENTARZE
(37)
Rom
6 lat temu
CZY TO JEST SZTUKA ???????
kop60
6 lat temu
Po co taki teatr? Nie rozumiem.
Robert
6 lat temu
to jest sztuka przez wielkie A Sztuka dla postepowych z Nowoczesnej, KODziarzy, Nieznalskiej i innych psychicznych wynalazków którzy uważają każde gówno za nowoczesną sztukę, a tak naprawdę nie potrafią tworzyć. Szokować to potrafi każdy upośledzony a zachwycić czymś to już nie każdy
bESKvHMz
g
6 lat temu
sprawiedliwość ulicy rozdzieńskiego 12 w Dąbrowie Gorniczej, gdzie mieści się magna automotive. Mało kto by uwierzył, że monika tarasiuk pozbawiła wolności podwójnego kalekę dwa razy dla zabawy. A jednak tak się stało. I pomyśleć ile ona musi mieć w sobie chęci zemsty za słowa prawdy, skoro jednak doszło do tego. Oficjalnie jestem potwornym przestępcą, a nieoficjalnie ktoś z magny napisał, że nie musiało do tego dojść. Bo istotnie fakty kazały sprawy umorzyć. Także widzisz, jak podli są tam ludzie. Pomijam tutaj wiele faktów, które to wszystko potwierdzają. Jak lekko traktują ludzi jak szma.y. monika zrobiła to pod podpisem swojego dziecka, które tym samym ma na sumieniu cierpienie kaleki i podłość swojej matki. Autentyczne wydarzenia.
teatroman
6 lat temu
obrzydliwe.... sadystyczne... obrazoburcze... nie do zaakceptowania... promocja przemocy.... bilety wyprzedane na pniu....
bee
6 lat temu
Sara Kane......i wszystko jasne
PL
6 lat temu
Sodoma i Gomora
papaj
6 lat temu
Tego typu przedstawienia łamią podstawową zasadę teatru: pokazywanie prawdy za pomocą subtelnego kłamstwa. W przedstawieniach, w których próbuje się na siłę zrobić realistyczne sceny, teatr jest obdzierany ze swojego naturalnego wdzięku.
Kajman
6 lat temu
CHORZY LUDZIE .
bravo
6 lat temu
Zastanawia mnie to po co takie scenariusze są realizowane. Chyba tylko przez chorych ludzi dla innych chorych, którzy ekscytują przemocą i sadyzmem. W dodatku nadawanie czemuś takiemu rangi "sztuki" jest totalnym nieporozumieniem i ma chyba tylko znaczenie dla samej reżyserki - żeby usprawiedliwić to co stworzyła w przypadku gdy nikt nie doszuka się jakiegoś przesłania.
...ale o co c...
6 lat temu
Cóż takiego jest w tej sztuce, czego nie znajdziemy w każdym brukowcu?
S.
6 lat temu
Ale żeś się portalu "rozpisał?
ROlnik
6 lat temu
Wrażliwe te intelekualisty... A wiedzo skąd szynke majo na stołach?
bESKvHMr
Mariwa
6 lat temu
Szukasz prawdziwej wróżki - zapraszam na Mariwa_pl na allegro
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić