Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

To dlatego uzależniamy się od chipsów

8
Podziel się:

Naukowcy udowodnili, że sól sprawia, iż jemy o 11 procent więcej smakołyków, niż potrzebujemy.

To dlatego uzależniamy się od chipsów
(Pixabay.com, CC0 Public Domain)

*Dodawanie soli do posiłku powoduje, że wydaje się on nam smaczniejszy. *Sprawa wygląda odwrotnie w przypadku zawartości tłuszczu. Przesycone nim jedzenie szybciej wywołuje w nas uczucie sytości – czytamy w time.com o wynikach badań naukowców z Uniwersytetu Deakin w Australii.

*Eksperyment przeprowadzono na 48 zdrowych osobach. *Wszystkie dostały trzy identyczne napoje z różnymi stężeniami kwasu tłuszczowego. Następnie przez miesiąc raz w tygodniu miały jeść różne, choć wyglądające bardzo podobnie posiłki. Był to makaron z sosem pomidorowym, ale z różną zawartością soli i tłuszczu. Zadaniem badanych było ocenienie poziomu głodu i sytości po każdym z nich.

*Okazało się, że im więcej soli było w posiłku, tym badani czuli się mniej najedzeni. * Osoby, które z reguły jadły mniej, dały się „oszukać” i przyswajały więcej pożywienia, kiedy obiad był bardziej dosolony. Ta zależność nie sprawdziła się w przypadku wzrostu zawartości tłuszczu w posiłku. Tłuste jedzenie hamowało apetyt, bo badani szybciej czuli się najedzeni.

Spożywanie 11 procent więcej żywności dziennie, to naprawdę dużo – zaznacza główny badacz profesor Russell Keast dodając, że skoro sól sprawia, że je się więcej, warto się nad tym zastanowić, kiedy sięgniemy po kolejną paczkę chipsów. W nich bowiem zawartość soli znacznie przekracza ilość tłuszczu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
awea
7 lat temu
sól powinna być tylko do podtrzymywania świeżości mięsa. nie solę , nie cukrzę, ale za to pieprzę
stasia
7 lat temu
co na to Petru,i czy beda marsze KOD z tego POwodu ,jezeli tak i kiedy bo musze zalatwic przepustke z zakladu psychiatrycznego
konsument
7 lat temu
Kazda przyprawa zwieksza nas apetyt o tym nie wiedomo od dzis. Resteuratozy wiedza to gdy sie ucza na kursach gotowania. Podaja nam zestawy przypraw aby zwiakszyc nas apetyt.
Zdziwiony
7 lat temu
Ciekawe, że im coś jest zdrowsze (wg dietetyków), tym mniej smakuje...
Zapytowywanie
7 lat temu
A czy wśród testowanych były ,,zdrowe" spaślaki?
spamki
7 lat temu
Jak wiadomo sól uszkadza wzrok. Po drugie wiecie czemu chipsy są tak słone? Bo kilo soli kosztuje 60groszy. A jak wsypie się 1kg soli więcej do partii chipsów, to masz kilo chipsów więcej. A wiadomo kilo chipsów to cena 25 - 35zł. Więc wszyscy producenci kantują solą. Kilo soli sprzedać za 25 - 35zł - czysty zysk.
wiem co jem
7 lat temu
To jest odwracanie uwagi od konserwantów, które powodują w większości raka. Oczywiście nie podejmują badań nad GMO żywności modyfikowanej, sztuczny produkt trudny do zidentyfikowania naszego systemu trawiennego i odkłada ten produkt w postaci tłuszczu. i jedni nie mają tendencji do obżarstwa i tycia, a inni mają to nawet zapisane w genach i jedzą jak .... Ale propaganda to niezła ściema wielokrotnie powtarzana
heh
7 lat temu
lubię i jem,za kilka lat nie będzie nic można jeść,bo wszystko będzie niezdrowe
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić