To dlatego w sklepach nie puszczają polskich kolęd

Nie chcielibyście kolęd w publicznym szalecie, prawda? Tak człowiek odpowiedzialny za świąteczną playlistę w polskich centrach handlowych tłumaczy wieloletnią dominację amerykańskich standardów bożonarodzeniowych.

To dlatego w sklepach nie puszczają polskich kolęd
(Eastnews/Maciej Luczniewski/REPORTER)

*Zestaw piosenek towarzyszących zakupom w centach handlowych nigdy nie jest przypadkowy. * Nie inaczej jest w pod koniec grudnia, gdy handlowcy mają swoje żniwa. Wnętrza i oprawa muzyczna w sklepach przygotowana jest pod nasz gust, a ten jest sztywny niczym Pal Azji.

W okresie świąt klienci są absolutnymi tradycjonalistami, nie akceptują nowości i chcą słuchać tylko tego, co już znają i co ze Świętami im się kojarzy. Bardzo rzadko od wykonawców wychodzi nowa piosenka, która ma szansę szybko stać się hitem i spełnić swoją funkcję także w sklepach - tłumaczy "Pulsowi Biznesu" Chris Sidor.

Sidor kieruje działem muzycznym w spółce IMS. To ona dba o marketing sensoryczny w 250 największych galeriach handlowych w Polsce. Kościół chciałby widzieć Polaków skupionych na przedświątecznym rozmyślaniu i modlitwie. Świątynie handlu bywają jednak silniejszym magnesem. Pod ich dachem nie ma miejsca na religijne piosenki.

Polakom ze świętami w języku polskim kojarzą się wyłącznie kolędy lub pastorałki o wydźwięku religijnym, a takie utwory nie pasują do galerii handlowej, gdzie głośniki zainstalowane są w różnych wnętrzach, również na parkingu czy w toaletach. A kto zaakceptowałby kolędę w toalecie? - pyta muzyk.

Piosenki dopasowane są do miejsca w centrum handlowym. Chodząc między sklepami słyszymy brzmienia jazzowe, w sportowym będzie już skoczny pop. Tak twierdzą psycholodzy i muzykolodzy z IMS. W tym amerykańskim kompocie z suszu jest jeden polski rodzynek. W świąteczny gust klientów wpisuje się jedynie "Z kopyta kulig rwie" Skaldów. Dobre i to.

Bożonarodzeniowe hity z supermarketu według IMS:

Winter Wonderland
Santa Claus is Coming to Town
Jingle Bells
White Christmas
Let it Snow, Let it Snow, Let it Snow
Sleigh Ride
Santa Baby
Happy Christmas (War is Over)
Jingle Bell Rock
Frosty the Snowman
Last Christmas
All I Want for Christmas is You

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić