To już pewne. Rosja ćwiczyła atak nuklearny na NATO i sojuszników

35

Coroczny raport sekretarza generalnego NATO to wielostronicowy dokument, który skrywa wiele interesujących informacji. Znajdują się tam też potwierdzenia niektórych istotnych wydarzeń, o których do tej pory nie mówiło się do końca oficjalnie.

To już pewne. Rosja ćwiczyła atak nuklearny na NATO i sojuszników
(SPUTNIK/EAST NEWS)

Jedna z części ostatniego raportu mówi o manewrach rosyjskich wojsk. Według sekretarza NATO, Jensa Stoltenberga, Rosja przeprowadziła przynajmniej 18 ćwiczeń na dużą skalę. W niektórych z nich brało udział nawet ponad 100 tys. żołnierzy. Niepokoi natomiast tematyka niektórych ćwiczeń. Symulowany był bowiem atak nuklearny na NATO oraz sojuszników. Za przykład podaje się ćwiczenia takiego uderzenia na Szwecję, które miały miejsce w 2013 roku.

Pod koniec stycznia pojawiły się też inne informacje w kontekście tego skandynawskiego kraju. Według rosyjskich mediów w szwedzkim wojsku na poważnie mówi się o ryzyku wojny w ciągu najbliższych kilku lat. Prorządowe portale informacyjne zauważają też wzrost wydatków Szwecji na uzbrojenie.

*Rosjanom wyraźnie nie podobają się plany Skandynawów. *Od jakiegoś czasu mówi się o tym, że Finlandia i Szwecja mogłyby przystąpić do NATO. Takie informacje spotykają się z niezbyt optymistycznymi komentarzami. W połowie ubiegłego roku ambasador Rosji w Sztokholmie powiedział, że "kraj, który dołącza do NATO musi być świadomy ryzyka, na jakie się naraża".

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić