To on przyznał się do zorganizowania puczu w Turcji

61

Pierwsza osoba przyznała się do planowania przewrotu w kraju nad Bosforem. To były szef sił powietrznych, generał Akin Ozturk.

To on przyznał się do zorganizowania puczu w Turcji
(PAP/EPA)

To zwrot o 180 stopni w jego zeznaniach. Na początku generał twierdził, że nie brał udziału w przygotowaniach i próbował przeciwdziałać zamachowi stanu. Jak jednak podaje BBC, powołując się na turecką agencję prasową Anadolu, teraz generał się przyznał do planowania puczu.

Akin Ozturk jest jedną z kilku tysięcy osób zatrzymanych w związku z zamachem stanu. Pierwsze aresztowania spotkały się z podejrzeniami zagranicy, które wzmogły się po zapowiedziach władz, że będą chciały wrócić do wykonywania kary śmierci. Tego podobno chcą obywatele kraju. Pojawiły się też pierwsze pogłoski, że za puczem jako prowokator mógł stać sam prezydent Erdogan, który chciał w taki sposób (po rozprawieniu się z uczestnikami spisku) wzmocnić swoją pozycję.

W nieudanym zamachu stanu zginęło co najmniej 290 osób. Większość to cywile. Około 1,4 tys. osób zostało rannych, a ponad 6 tys. aresztowano.

Autor: Krzysztof Narewski

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić