o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

To rozwiązanie zastąpi Wi-Fi? Prędkość przesyłu oszałamia

Podziel się

Bezprzewodowa sieć Wi-Fi może być niedługo zastąpiona technologią o nazwie Li-Fi. Tak twierdzi serwis „Science Alert”, który cytuje przedstawicieli estońskiej firmy Velmenni rozwijającej ten projekt.

Komputer
Komputer (Pixabay.com)
bESPsXVh

Li-Fi, w przeciwieństwie do Wi-Fi, nie działa dzięki falom radiowym. Tutaj do przesyłania danych wykorzystuje się… światło. W dużym uproszczeniu byłby to po prostu kod Morse'a. Odpowiednie diody mrugałyby, przekazując informacje w formie kodu binarnego. Jednak dla nas wszystko wyglądałoby jakby światło świeciło się ciągle. Oko nie wychwytywałoby bowiem tego mrugania.

Głównym atutem tej technologii jest prędkość przesyłania danych. W warunkach laboratoryjnych udało się osiągnąć prędkość ok. 18 GB/s, a podczas testów w budynkach zanotowano 1 GB/s. To ok. 100 razy szybciej niż w przypadku dobrze znanego nam Wi-Fi.

Problem z Li-Fi jest tak naprawdę jeden. To konkurent w postaci właśnie Wi-Fi. Obecna infrastruktura jest na tyle rozbudowana i powszechna, że nowość miałaby ogromny problem z zawojowaniem rynku. Dlatego też obydwie technologie miałyby ze sobą współgrać, gwarantując wysoką efektywność i bezpieczeństwo. Jak to będzie w rzeczywistości przekonamy się zapewne w ciągu najbliższych kliku lat.

bESPsXVK
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić