Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Tomasz Wiślicki
|

Trafili na szczątki zaginionej arktycznej bazy nazistów

15
Podziel się

Rosyjscy poszukiwacze odnaleźli pozostałości należącej do Trzeciej Rzeszy stacji pogodowej "Schatzgraber" (tłum. "Poszukiwacz skarbów"). Baza znajdowała się wyspie Ziemia Aleksandry, położonej ponad 1000 km od bieguna północnego.

Trafili na szczątki zaginionej arktycznej bazy nazistów
(Thompson Reuters)
bEUqzyWJ

Naukowcy znaleźli ok. 500 przedmiotów z czasu II wojny światowej. Trafili m.in na pozostałości mundurów, amunicji, wyposażenia meteorologicznego i artykułów gospodarstwa domowego. Na wielu przedmiotach widoczne jeszcze były swastyki. Znaleziska trafią teraz do Archangielska, gdzie zostaną poddane dokładnej analizie.

Według dokumentacji stację uruchomiono w 1942 r. Jej zadaniem było dostarczanie regularnych meteorologicznych raportów. Obsługę Schatzgrabera ewakuowano dwa lata później. Powodem miała być epidemia wywołana zjedzeniem przez obsługę mięsa niedźwiedzia polarnego.

bEUqzyWL

Zdaniem badaczy meteorologiczna działalność stacji mogła być tylko przykrywką. Trzecia Rzesza znana była z archeologicznych ekspedycji, często pseudonaukowych, kierowanych w różne zakątki świata. Nieco dziwne położenie tajemniczej bazy oraz jej nazwa sugerują, że w jej przypadku mogło chodzić o coś więcej. Jednak jeszcze nikomu nie udało się potwierdzić tej tezy.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bEUqzyXm
KOMENTARZE
(15)
ohle
5 lata temu
Watykan i cesarstwo vatikanskie.
hehe
5 lata temu
niemieckie bandziory nawet niedzwiadkowi nie przepuscili , bo to niemiecka baza "naukowa" wskazuja na to mundury i amunicja oczywiscie nazistowska ...
widz
5 lata temu
czemu zjedli niedźwiedzia a nie nie foczkę?
bEUqzyXn
Trwasz
5 lata temu
A Lis co na to???
Adrian Grabow...
5 lata temu
a po co jedli mięso niedźwiedzia polarnego. chyba oczywiste że się niedźwiedź wkurzył. Też bym spie.......ał. było jeść swoje mięso albo zdrowiej warzywa.
Poszukajcie
5 lata temu
Poszukajcie na Księżycu, ale po jego ciemnej stronie. Od razu wyjaśni się wiele tajemnic UFO...
Twój nick
5 lata temu
Jeśli wystąpiła tam jakakolwiek "epidemia" związania z niedźwiedziami polarnymi to pewnie nie po spożyciu mięsa, ale wątroby bogatej w witaminę A, która to po przedawkowaniu wywołuje bardzo nie przyjemne reperkusje.
zainteresowan...
5 lata temu
Maja na myśli Nazistów z Niemiec, Włoch czy USA?
Mariano
5 lata temu
ostatnie badania niemieckich naukowcow stwierdzaja niemalze na 100% ze krajem nazistow byla Polska.
leon
5 lata temu
to tak jakby znaleziono resztki pisowców ale gdzie ten kraj leży ???
ano
5 lata temu
Ja też nie mogę znaleźć Nazistanu, kraju zamieszkałego przez nazistów. Bez trudu znajduję za to kraj zgodnie z lewackimi mediami znajdowały się obozy koncentracyjne co jak tytułu mogą sugerować stworzone przez obywateli tego kraju.
gimbus
5 lata temu
Gdzie leży kraj nazistów? Napiszcie, bo wciąż o nich czytam a nie mogę znaleźć na mapach nawet tych z lat 1939 1945.
ARCTOS
5 lata temu
Przecież to było wiadomo od dawna, że niemieckie bazy były rozlokowywane w Arktyce w ramach Operation Wunderland... Nihil novi.
bEUqzyXf
blick
5 lata temu
Nazistowskie czy po prostu niemieckie?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić