Trujące powietrze w Zakopanem. Jest gorzej niż w Indiach

W stolicy polskich Tatr stężenie szkodliwych substancji przekracza dopuszczalne normy ponad dziesięciokrotnie.

Trujące powietrze w Zakopanem. Jest gorzej niż w Indiach
(East News)

Zanieczyszczenie powietrza w Zakopanem jest bardzo wysokie. "Rzeczpospolita" informuje, że sytuacja jest gorsza niż w Delhi, które uchodzi za jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Według ostatnich pomiarów Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, skażenie powietrza w Zakopanem wynosi 520,8 ug/m3, podczas gdy obowiązująca norma to 50 ug/m3. W Delhi tego samego dnia zanieczyszczenie powietrza sięgało 445 ug/m3.

Ministerstwo Środowiska ponoć wie o problemie. Resort uważa, że sytuacja powoli ulega poprawie. Zapowiada także, że kwestią kluczową w tym przypadku będzie modernizacja systemów ciepłowniczych oraz pozostałych elementów odpowiedzialnych za ogrzewanie budynków. Jednak aktywiści klimatyczni uważają, że rząd powinien bardziej sumiennie informować obywateli o grożącym im niebezpieczeństwie.

Co roku zanieczyszczone powietrze przyczynia się do śmierci 45 tys. Polaków. Zgodnie z polskim prawem, władze mają obowiązek poinformować społeczeństwo o zanieczyszczeniu dopiero wtedy, gdy przekroczy ono 300 ug/m3. We Francji taki obowiązek pojawia się już przy skażeniu powietrza na poziomie 80 ug/m3.

18 stycznia rozpoczynają się ferie zimowe. Aktywiści klimatyczni przekonują, że wyjazd do Zakopanego może być szkodliwy dla zdrowia. Jednocześnie przestrzegają, że napływ dużej liczby turystów w jedno miejsce może dodatkowo pogorszyć jakość powietrza w mieście i jego okolicach.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić