Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Trump ma kłopoty przez Polaków. Atak na kandydata

25
Podziel się:

Podczas debaty prezydenckiej Marco Rubio zarzucił Donaldowi Trumpowi, że zatrudniał nielegalnych pracowników z Polski. Kontrowersyjny polityk został ukarany za to milionem grzywny, którego jeszcze nie zapłacił. - Sprawdźcie w Google – zachęcał Rubio.

Trump ma kłopoty przez Polaków. Atak na kandydata
(Wikimedia Commons CC BY-SA)

Nielegalni pracownicy mieli pracować na budowie jednego z projektów Trumpa. Wtedy miliarder miał zatrudnić kilkuset Polaków. "The New York Times" przytoczył zarzuty, które przedstawiono kandydatowi na prezydenta USA.

W 1980 roku pan Trump zatrudnił około 200 nielegalnych imigrantów z Polski do rozbiórki Bonwit Teller Building na Fifth Avenue na Manhattanie. Na tym miejscu miał powstać Trump Tower. Robotnicy później pozwali Trumpa, ponieważ im nie zapłacił i źle traktował. Mężczyźni zeznawali, że otrzymywali od 4 do 5 dolarów za godzinę, pracowali po 12 godzin dziennie przez 7 dni w tygodniu. Trump usiłował zrzucić winę na wykonawcę rozbiórki, ale sąd uznał, że to w rzeczywistości on był odpowiedzialny za niewypłacenie około 4 milionów dolarów dla robotników - czytamy w vox.com.

Piętnaście lat po batalii sądowej jeden z pracowników opowiedział o warunkach pracy.

Pracowaliśmy w naprawdę tragicznych warunkach. Byliśmy przestraszonymi nielegalnymi imigrantami i nie wiedzieliśmy o naszych prawach – powiedział "New York Times" Wojciech Kozak.

Proces o zaległe wynagrodzenie trwał latami, ale ostatecznie Trump musiał zapłacić. Sąd zasądził karę grzywny i sumę odszkodowania, ale nie zdecydował się na ujawnienie tej ostatniej. Polityk przez cały czas utrzymywał, że nie miał pojęcia o tym procederze. To nie pierwsze zarzuty dla kandydata na prezydenta USA. W ubiegłym roku, Antonio Lovio powiedział w rozmowie z "Washington Post", że Trump zatrudnia nielegalnych pracowników przy budowie luksusowego hotelu w Waszyngtonie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(25)
Łobserwatur
7 lat temu
Ja zarabiałem w 1980 r ok 40 $./ miesiąc. A zatem chłopcy z turystycznymi paszportami powinni być zadowoleni z hojności Mr Trumpa.
Angelika
7 lat temu
W 1980??? Przeciez to bylo 36 lat temu!!! Ludzie sie zmieniaja (nie koniecznie Trump), tak ogolnie mowie. Jak mozna po tylu latach wyciagac czyjes brudy na wierzch? Ja tez 20 lat temu bylam przeciwnoscia tego kim teraz jestem.
lia
7 lat temu
nie przez Polaków a swoją własną głupotę hipokryzję i skąpstwo
gnomy
7 lat temu
a jakbyscie chcieli zostac miliarderami nikogo nie oszukujac, okradajac i wykorzystujac? wypada tylko, ze Amerykanie z USA beda na tyle madrzy , ze tego dziurawego ryzego trampka nie mianuja swoim prezydentem :))))))), :))))))))
imigranci
7 lat temu
A widzialeś wielu Arabów pracujących cieżko fizycznie np. w Europie chocby ? Chyba niewielu raczej. Oni nie kwapią się do ciężkich prac fiz. ,wolą żyć lekko i beztrosko z zasiłków albo kombinując czy nie nie robiąc ,gonią do roboty dzieci i kobiety ,by mogli mieć co jeść .Lżejsze czy lekkie prace ,to jeszcze owszem ,ale też ciężko im pracowac. Mało ktory z nich pracuje ciężko ,Arabowie są leniwi i wygodni bardzo.
dziadek
7 lat temu
A ja wierzę Trumpowi bo jak byłem w Kanadzie to też pracowałem na czarno na budowie której właścicielem był żyd znający j. Polski i jak nam wykonawca nie wypłacił bo powiedział że nie dostał od właściciela pieniędzy to poszliśmy do niego a on nas przyjął i przeprosił i powiedział że wykonawca dostał sałatę na wszystko oraz na pracowników którzy powinni być zatrudnieni na biało i pokazał nam wyciąg z banku że ten Włoch dostał na konto sałatę , ale nie zależnie od tego wypłacił nam po 18 usc za godzinę na rękę a od tego złodzieja mieliśmy dostać po 8 dol. Więc znam dobrze jak to się odbywa no ale co może taki zleceniodawca jak jego służby zawiodły !!!
Johny Cash
7 lat temu
15-20 lat batalii sadowej, pieknie. Czyli nie tylko u nas sa hiper szybkie sady :D Napewno sie przyda odszkodowanie tym budowlancom, tak prawie na emeryture ;)
Andre
7 lat temu
nowy nius na zasłonięcie nieudolności i wyczynów rządu
qwer
7 lat temu
cza było zatrudnić arabów z nimi niema kłopotów
kłopoty USA
7 lat temu
No to USA ma przechlapane sankcje ze strony III RP murowane! Należy dodać gospodarce, bo III RP to potęga!
Magda
7 lat temu
Kapitaliści amerykańsko-żydowscy to kanciarze i to bez wyjatku. To taka natura ludzka. Oszukać i wykantować. To amrykańska gra jeden bierze drugi da , obrabować i nakraść i oszukać,oskubać innych . I nikt temu nie zaprzeczy kto tam był.
Rafał
7 lat temu
W firmie ochroniarsko-porządkowej, praktycznie jedynym pracodawcy w moim regionie, bo tutaj faktyczne bezrobocie jest 80-90-%, płacą 3,5 zł za godzinę brutto na śmieciówke oczywiście. I stoi kolejka chętnych! Ci ludzie po rękach całowaliby kogoś, kto chciałby zapłacić im 5 USD za godzinę...
gość
7 lat temu
he he ale mu pojechał
Zmywak
7 lat temu
Biedny NIELEGALNY emigrant z Polski zmuszany do niewolniczej pracy przez kapitalistycznego wyzyskiwacza.Panie Kozak-nikt Panu nie bronil zatrudnic sie w sektorze bankowym , zalozyc przedsiebiorstwo,etc. no tak, ale jezeli jestem NIELEGALNYM emigrantem to chyba mi nie wolno??? Zagmatwane to prawo.Przepraszam za cynizm.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić