Trzecie co do wielkości miasto w Hiszpanii zmienia nazwę

7

Popularna inicjatywa promowania języka walenckiego (język kataloński używany we Wspólnocie Walenckiej) wreszcie zaowocowała. Radni oficjalnie przegłosowali uchwałę o zmianie nazwy miasta Walencja.

Trzecie co do wielkości miasto w Hiszpanii zmienia nazwę
(flickr.com, Sento)

Od tej pory miasto pisane jako Valencia zostanie zmienione na València. Decyzja o dodaniu akcentu nad "e" jest postrzegana jako ruch zmierzający do zachowania i promowania Valenciany - dialektu katalońskiego używanego w prowincji Walencja na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii. Lewicowy prezydent Walencji Joan Ribó zapewnia, że to naturalna zmiana i powinna być przeprowadzona dawno temu.

Rozpoczynamy normalizację Valenciany i jednym ze sposobów, żeby to osiągnąć jest napisanie miejscowości Walencja, używając Valenciany. Co jest bardziej normalnego niż nazwanie miasta Walencja w dialekcie Valenciany? - powiedział Joan Ribó.

*Wdrożenie zmiany jest zadaniem Akademii Języka Valenciany. * Nie wiadomo jednak, kiedy zostanie zainicjowana nowa pisownia miasta. To bardzo duże przedsięwzięcie, trzeba zmienić wszystkie druki urzędowe, znaki drogowe i prawdopodobnie dokumenty mieszkańców. Chociaż wielu językoznawców uważa Valencianę za dialekt kataloński, to większość ludzi mieszkających w regionie Walencji uznaje go za odrębny język.

Zobacz także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić