Tu nie boją się terrorystów. Policja będzie chodzić... bez broni

40

Funkcjonariusze policji w Norwegii nie będą nosili przy sobie broni - ogłosiła dyrekcja. W komunikacie prasowym przekazała informację, że nakaz tymczasowego posiadania broni przez policję nie zostanie odnowiony. Od 3 lutego norweska policja znowu będzie bezbronna - podaje thelocal.no.

Tu nie boją się terrorystów. Policja będzie chodzić... bez broni
(East News, AFP)

Norweska policja nie należy do najliczniejszych w Europie. Obecnie służy tam 6 tysięcy funkcjonariuszy. Według przepisów ustawy, mundurowy powinien trzymać swoją broń zabezpieczoną w radiowozie, ale w listopadzie 2014 roku został wydany tymczasowy nakaz noszenia broni. Decyzja władz policji była spowodowana wzrostem zagrożenia terrorystycznego w tamtym okresie.

Nakaz tymczasowego noszenia broni miał wygasnąć 13 listopada 2015 roku. Władze policji zdecydowały się na jego przedłużenie po atakach terrorystycznych w Paryżu. Obowiązek noszenia broni został przedłużony najpierw do grudnia, a potem do lutego. Według władz zagrożenie atakami terrorystycznymi minęło, dlatego nakaz nie zostanie przedłużony.

Władze policji uznały, że nie ma podstaw do przedłużania obowiązkowego noszenia broni. Jako dyrektor rozumiem, że wielu pracowników wierzy, że uzbrojenie jest niezbędnym narzędziem. Obowiązują nas jednak stosowne przepisy dotyczące broni - powiedział Odd Reidar, dyrektor norweskiej policji.

W grudniu ubiegłego roku Norweska Federacja Policji wyszła z inicjatywą wprowadzenia obowiązku noszenia broni przez funkcjonariuszy. Minister sprawiedliwości Anders Anundsen zapowiedział, że zostanie powołana komisja, która rozpatrzy ten wniosek. Dyrektor Policji stwierdził, że obecna sytuacja w Norwegii nie uzasadnia uzbrojonych policjantów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić