Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Tu w Rosji nie obejrzą „Katynia”. Decyzja polityczna?

Podziel się:

Pokaz filmu Andrzeja Wajdy, który miał odbyć się w obwodzie tiumeńskim w azjatyckiej części Rosji, został odwołany. Oficjalny powód to brak pozwoleń.

Pokaz "Katynia" odwołany w Rosji
Pokaz "Katynia" odwołany w Rosji (East News, Jan Bielecki)

Katyń” miał zostać wyświetlony w ramach Dni Kultury Polskiej w obwodzie tiumeńskim. Film Andrzeja Wajdy, nominowany w 2007 roku do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny został wcześniej zaakceptowany przez rosyjskie towarzystwo historyczne. Zaprotestował jednak Komitet do spraw narodowości obwodu. Katyń z „obiektywnego” stał się „prowokacją polityczną”.

Program imprezy został wcześniej uzgodniony z lokalnymi władzami, wisiały afisze informujące o wydarzeniu, jednak decyzja o odwołaniu pokazu została podjęta na kilka godzin przed wydarzeniem - powiedział portalowi TVN24 Siergiej Fil, dyrektor Tiumeńskiego Centrum Kultury Polskiej „Latarnik”.

Nie tylko „Katyń” nie zostanie pokazany podczas imprezy – to samo spotkało film „Déjà vu”. Według Władisława Czernowa, zastępcy przewodniczącego komitetu ds. narodowości obwodu tiumeńskiego, odwołanie projekcji komedii Juliusza Machulskiego to dowód, że za decyzją nie stoją żadne powody polityczne, a raczej kwestie formalne.

Odwołanie pokazu filmu "Katyń" związane jest z brakiem odpowiednich pozwoleń na dystrybucję i emisję. Siergiej Fil przygotował program, nie uzgadniając go z administracją Pałacu Kultur Narodowych "Budowniczy", który nie ma podstaw prawnych do emisji żadnych filmów fabularnych, ponieważ nie jest organizacją zajmującą się dystrybucją filmów – powiedział Czernow TVN24.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić