Bartosz Nowak| 

Tylko kilka osób stoi za największymi fejkami w sieci

25

Największe jej hity to "Ojciec 23 dzieci uprawiał seks tylko w nocy myśląc, że sperma śpi" i "Wkurzona kobieta odcięła mężczyźnie penisa, ponieważ nie utrzymywał z nią kontaktu wzrokowego podczas seksu". Te i wiele innych artykułów zebrały setki tysięcy udostępnień, ale czy ludzie wiedzą, że to nieprawda?

Tylko kilka osób stoi za największymi fejkami w sieci
(viralmugshot.com)

Virale to ich specjalność. Ludzie albo naprawdę łapią się na ich wymyślone newsy, albo doceniają humor, z jakim są one tworzone. Tak czy inaczej aż 9 z 50 najpopularniejszych fejkowych newsów 2016 roku należało do jednej sieci, do której wg BuzzFeeda należeć mogą nawet 33 strony internetowe.

Nawet życie rzadko pisze takie scenariusze. Z 20 najpopularniejszych newsów sieci ostatniego roku tylko 3 były prawdziwe. Ponad 800 tys. reakcji na Facebooku zdobyły trzy teksty, w tym "Trump oferuje darmowe bilety w jedną stronę do Afryki i Meksyku dla chcących opuścić Amerykę". Polityka na stronach pojawia się jednak rzadko, a zdecydowana większość tekstów bazuje na seksie i przemocy.

Za wszystkim stoi cała grupa ludzi. Nie wiadomo kto jest właścicielem, ale jak twierdzi Pablo Reyes, współpracujący z jedną ze stron na początku jej istnienia, za siecią Celebtricity Network stoi kilka osób. Każda ma inne umiejętności i każda zajmuje się innym aspektem prowadzenia tego typu biznesu. BuzzFeed ostrzega, że najpopularniejsze należące do niej strony to ViralMugshot.com, ViralCocaine.com, TMZWorldStarNews.com, TMZUncut.com, SMHWTFNews.com, TheFRT.com i Celebtricity.com.

"Fake news" to jeden z największych problemów w sieci. Kompletnie nieprawdziwe informacje są udostępniane jako prawdziwe. Często powołują się na nie nawet politycy, uzasadniając swoje działania. Walkę z fejkami zapowiedział m.in Facebook, który zamierza specjalnie oznaczać kłamliwe wiadomości.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić