Tysiąc złotych "kosiniakowego". Sprawdź, czy ci się należy

Od nowego roku osoby, którym nie przysługuje urlop rodzicielski, mogą dostawać tysiąc złotych miesięcznie, jeśli urodzi im się dziecko. Świadczenie będzie przysługiwało m.in. bezrobotnym, studentom, rolnikom oraz osobom zatrudnionym na umowę o dzieło. Wnioski o tzw. kosiniakowe można składać od dzisiaj.

Tysiąc złotych "kosiniakowego". Sprawdź, czy ci się należy
(flickr.com, Ale Art)

"Kosiniakowe" co do zasady będzie przysługiwało przez rok. Świadczenie będzie można otrzymać w przypadku narodzin jednego dziecka. W przypadku wieloraczków okres ten może być przedłużony nawet do 71 tygodni.

Pomysłodawcą takiej pomocy był poprzedni minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Według polityka takie świadczenie to realne wsparcie dla osób, które do tej pory nie mogły liczyć na żadną pomoc socjalną z tytułu narodzin dziecka.

Dobra wiadomość dla rodziców dzieci urodzonych przed 1 stycznia 2016 roku. Świadczenie można otrzymać na dziecko, które urodziło się do 52 tygodni przed pierwszym dniem nowego roku. Z tą różnicą, że będzie można je pobierać tylko do momentu, w którym pociecha ukończy pierwszy rok życia.

*Wnioski można składać w gminie lub przez internet. *

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić