Uchodźcy rozczarowani Finlandią. Chcą wracać do domu

596

Tysiące uchodźców z Iraku zdecydowały się na anulowanie podań o azyl i dobrowolne opuszczenie kraju. Czują się rozczarowani życiem w skandynawskim, zimnym kraju i chcą wrócić do domu - donosi dailymail.co.uk.

uchodźcy
uchodźcy (East News, ROBERT ATANASOVSKI/AFP)

Europa zmaga się z największym kryzysem migracyjnym od czasów II wojny światowej. Na Stary Kontynent przybyło już ponad milion uchodźców uciekających przed wojną i biedą na Bliskim Wschodzie. Prawie 2/3 imigrantów z ok. 30 tysięcy, którzy dotarli do Finlandii, to młodzi mężczyźni z Iraku i okolic. Część z nich postanowiła wrócić do domu. Nie tak wyobrażali sobie europejskie życie.

Zdaniem urzędników do domu chcą wrócić ponad 4 tysiące imigrantów. Prawdopodobnie liczba ta może niedługo wzrosnąć nawet do 5 tysięcy. Finowie wkrótce rozpoczną loty czarterowe do Bagdadu, żeby umożliwić zainteresowanym powrót do domu.

Mój chłopiec jest chory, muszę wracać do domu - powiedział Alsaedi Hussein, który kupił już lot powrotny do Bagdadu.

Pochodzący z Somalii Hassan Muhiadin, który prowadzi biuro podróży, sprzedaje średnio od 15 do 20 lotów do Bagdadu dziennie. Mówi, że takiego zainteresowania dawno nie widział. Większość imigrantów zapewniała, że powodem ich powrotu jest tęsknota za rodziną. Niektórzy jednak wyrazili swoje niezadowolenie z życia w Finlandii.

Mówili, że warunki w Finlandii i długi proces azylowy nie spełniają ich oczekiwań. Ludzie, którym zapłacili za podróż, obiecywali zupełnie coś innego - powiedział Tobias van Treeck, oficer programu Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji.

Niektórzy podejrzewają, że taki obrót spraw może mieć związek z zaostrzeniem polityki imigracyjnej przez kraje skandynawskie. Od teraz władze wymagają od azylantów w wieku produkcyjnym wykonywania drobnych, nieodpłatnych prac dla społeczeństwa. Wzrosła też niechęć społeczeństwa do imigrantów z Bliskiego Wschodu. Fala uchodźców przyczyniła się do problemów ekonomicznych kraju. Finlandia przygotowywała się do odrzucenia 20 tysięcy podań o azyl, ale teraz po fali powrotów liczba ta może się zmniejszyć.

Rząd fiński zapewnia, że lot powrotny do kraju pochodzenia jest całkowicie bezpłatny. Jednak większość wracających uchodźców kupuje bilety na własną rękę lub prosi o pomoc ambasadę Iraku w Helsinkach. Samolot czarterowy może zabrać na pokład do 100 pasażerów. Loty będą odbywały się co tydzień, aż wszyscy zainteresowani wrócą do domów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić