aktualizacja 

„Uderzono w nerw Europy”. Komentarze po zamachach w Brukseli

46

We wtorkowy poranek w Brukseli doszło do wybuchów na lotnisku Zaventem oraz w metrze. W kraju obowiązuje najwyższy alert terrorystyczny. Zginęły 34 osoby, a ponad 100 jest rannych. Eksperci tłumaczą, dlaczego ofiarą ataku padła akurat Bruksela i jak wygląda sytuacja w Polsce.

„Uderzono w nerw Europy”. Komentarze po zamachach w Brukseli
(AFP)

Premier Szydło wystąpiła ze specjalnym oświadczeniem:

Najważniejsze jest to, co dzieje się w Brukseli. Jesteśmy tam myślami i modlitwą. Najważniejsze jest w tej chwili bezpieczeństwo polskich obywateli - powiedziała Beata Szydło.

To nie było tylko uderzenie w Unię Europejską. Tak twierdzi Maksymilian Dura, komandor rezerwy Marynarki Wojennej.

To było wymierzone także w NATO. Uderzono w nerw Europy - powiedział Dura w TVN24.

Bruksela jest sercem instytucji europejskich i siedzibą NATO. Teraz zbiera owoce tego, co narastało przez lata. A w Brukseli sa dzielnice, gdzie trudno znaleźć rodowitego Belga. Często miało się tam wrażenie, że jest się w zupełnie innym regionie Europy - mówił.

Terrorystom chodzi o to, żeby zaburzyć normy, Belgowie jak najszybciej będą się starali powrócić do normalnego życia - dodał.

*Atak na lotnisko nie był przypadkowy. *Zdaniem Jowity Kiwnik, byłej dziennikarki „Gazety Wyborczej Trójmiasto" współpracującej obecnie z "Newsweekiem" oraz Polską Agencją Prasową, terroryści precyzyjnie wybrali czas.

Uważam, że atak na lotnisko w tym czasie to nie przypadek. Mamy okres, w którym wiele osób wyjeżdża do domów na święta, na lotniskach i dworcach jest więcej ludzi niż zazwyczaj – opowiada Kiwnik w rozmowie z wyborczą.pl .

W Belgii nie funkcjonuje komunikacja publiczna. Lotniska i metra stanęły. Na polskich lotniskach wprowadzono dodatkowe patrole Straży Granicznej. Przemysław Przybylski, rzecznik Lotniska Okęcie, poinformował, że poza tym warszawski port lotniczy działa normalnie. Jedynie samolot lecący do Brukseli wylądował w Dusseldorfie.

Głos w sprawie zamachów w Bruskeli zabrali także uzytkownicy Twittera:

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić