Olga Wilk| 

Ukraińcy brutalnie napadli na Polaków. Jest wyrok w sprawie ataku w Hrebennem

764

Sąd w Lublinie skazał Ukraińców, którzy na przejściu granicznym w Hrebennem zdemolowali samochód i pobili jego kierowcę. Wykrzykiwali przy tym wulgarne groźby pod adresem Polaków.

Ukraińcy brutalnie napadli na Polaków. Jest wyrok w sprawie ataku w Hrebennem
(Wikimedia Commons CC BY)

Agresorzy zostali ukarani więzieniem w zawieszeniu i grzywną. Ustalono, że niszcząc samochód, spowodowali straty w wysokości prawie 39 tys. zł. Ukraińców uznano tez za winnych znieważania i stosowania przemocy ze względu na przynależność narodową - donosi "Dziennik Wschodni".

Ofiarami napaści byli dziennikarze Telewizji Niezależnej i pracownicy UMCS. Tuż po przekroczeniu granicy w Hrebennem grupa trafiła na blokadę, którą zorganizowali Ukraińcy protestujący przeciwko zawieszeniu przez Polskę przepisów o małym ruchu granicznym. Manifestanci nie chcieli przepuścić peugeota, którym podróżowali poszkodowani.

Polskie su, dziw! Polaczków trzeba mordować - mieli krzyczeć Ukraińcy.

Atak przybrał na sile po tym, jak protestujący postanowili przepuścić samochody, w których podróżowały dzieci. Kierowca peugeota zjechał wówczas na bok, by uprzywilejowane auta mogły przejechać. Ukraińcy odebrali to jako próbę objechania blokady. Grupa rozwścieczonych demonstrantów zaczęła demolować samochód - urywać lusterka, wyłamać drzwi, niszczyć karoserię. Jeden z napastników próbował wybić przednią szybę. Inni szarpali pasażerów i bili kierowcę.

Pozabijam Polaczków. Polska su*, na kolana. Zabiję cię - krzyczał do pasażerki 38-letni Wołodymyr P.

Wynocha do Polski. Zrobimy wam powstanie i będziemy was wyżynać - wtórowała Wira D.

Jeden z Ukraińców pomógł dwóm Polkom wydostać się z samochodu i uciec. Po chwili do akcji wkroczyła policja. Główny oskarżony Wołodymyr P. został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata oraz 1000 zł grzywny. Identyczną karę wymierzono Konstantynowi W. oraz Romanowi G. Siedmioro pozostałych napastników skazano na od 8 do 11 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu, od 700 do 1000 zł grzywny i od 1500 do 2500 zł zadośćuczynienia. Sprawcy muszą też pisemnie przeprosić swoje ofiary.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Oglądaj też: Obława na nożownika z Wrocławia. Policja publikuje film
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić