aktualizacja 

Urodziła zdrowe dziecko. Jej mózg umarł 4 miesiące wcześniej

9

W tym przypadku nie było mowy o rodzeniu naturalną drogą. Lekarze w Portugalii wykonali cesarskie cięcie i wyciągnęli zdrowego niemowlaka.

Urodziła zdrowe dziecko. Jej mózg umarł 4 miesiące wcześniej
(Pixabay.com, public domain)

Chłopiec ważył 2,35 kilograma i przyszedł na świat po 32 tygodniach ciąży bez żadnych komplikacji. Poród nastąpił przez cesarskie cięcie - oświadczył lizboński szpital.

Matka dziecka miała wylew krwi do mózgu. Lekarze 20 lutego tego roku stwierdzili śmierć mózgową kobiety. Płód był zdrowy, dlatego po konsultacji z rodziną zdecydowali się podtrzymywać ciąże. To najdłuższy w historii Portugalii okres życia płodu po stwierdzeniu śmierci mózgowej u matki.

Podobny przypadek miał miejsce w Polsce. W kwietniu tego roku lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu podtrzymywali ciąże zmarłej pacjentki przez 55 dni. Problem w tym, że kobieta była w bardzo wczesnej ciąży, to był 17-18 tydzień. Wcześniej na świecie zdarzały się przypadki ratowania ciąży, ale płody były dużo bardziej rozwinięte. Ostatecznie w 26 tygodniu ciąży, przez cesarskie cięcie przyszedł na świat zdrowy wcześniak. To ewenement na skalę światową, z którego Polacy moga być dumni.

Autor: Arkadiusz Puz

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić