Uważaj na te quizy na Facebooku! Kradną dane

Zastanów się dwa razy, zanim zezwolisz nieznanej aplikacji na dostęp do twoich danych osobowych.

Facebook
Facebook (Pixabay.com, mikegi)

Na Facebooku pojawiła się niedawno aplikacja Meaww. Można za jej pomocą rozwiązać quiz, który wskaże odpowiedź na pytania "kto jest twoim najbardziej szalonym przyjacielem" lub "który znajomy potajemnie się na ciebie złości". Jednak większość użytkowników nie zdaje sobie sprawy z faktu, że korzystając z aplikacji udostępniają swoje wszystkie dane osobowe nieznanym firmom - przestrzega portal independent.co.uk.

Tego typu aplikacji na Faceboku jest mnóstwo. Każda z nich prosi o dostęp do publicznych informacji z profilu użytkownika, listy znajomych, adresu e-mail, postów na osi czasu oraz zdjęć. Eksperci ostrzegają, by nie korzystać z aplikacji zbierających dane, których nie chcemy upubliczniać. Informacje są zbierane również dzięki odpowiedziom na pytania zawarte w quizach. Meaww i inne podobne programy, przekazują je następnie do reklamodawców jako wartościowe dane na temat użytkownika.

Teoretycznie mogą być one sprzedawane przez aplikacje tylko wtedy, gdy wyrazimy na to zgodę. Jednak już samo zalogowanie się na stronie programów jest uznawane za wyrażenie takiej zgody. Dodatkowo regulamin strony zastrzega właścicielowi prawo do zmiany warunków korzystania z niej w każdej chwili. Dlatego najrozsądniej byłoby zaprzestać rozwiązywania modnych facebookowych quizów. Osoby, którym zależny na ochronie swoich danych powinny zapoznać się z polityką prywatności oraz śledzić wszelkie zmiany w niej zachodzące.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić