Używasz go codziennie. Nie wiesz, jak bardzo ryzykujesz

28

Dezodoranty i antyperspiranty mogą mieć negatywny wpływ na florę bakteryjną skóry pod pachami.

Używasz go codziennie. Nie wiesz, jak bardzo ryzykujesz
(Shutterstock.com)

Ciężko wyobrazić sobie codzienna higienę bez antyperspirantów. Jednak wyniki najnowszych badań opublikowanych przez dziennik "PeerJ" sugerują, że ich stosowanie może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Naukowcy uważają, że regularne stosowanie dezodorantów i antyperspirantów wpływa na bakterie, grzyby i wirusy obecne w organizmie człowieka.

Badania przeprowadzono na grupie 17 kobiet i mężczyzn. Przez 8 dni stosowali oni antyperspiranty, a następnie odstawiali ja na taki sam okres. Uwaga naukowców skupiała się na bakteriach, które rozwijały się na skórze pach badanych w czasie, gdy nie używali kosmetyku. W ten sposób odkryli, że dezodoranty i antyperspiranty eliminują niektóre z pożytecznych bakterii, przez co powodują rozmnożenie tych szkodliwych.

Pożyteczne bakterie to tzw. maczugowce. Naukowcy stwierdzili ich obecność na skórze osób, które nie używały kosmetyków zapobiegających poceniu się. Z kolei skóra badanych stosujących antyperspiranty wykazywała zwiększoną aktywność bakterii staphylococcus oraz innej, niezidentyfikowanej bakterii. Według naukowców wpływ tego nieznanego mikroorganizmu na ludzkie ciało jest trudny do przewidzenia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić