Dagmara Smykla| 

Viktoria, najmłodsza pacjentka po operacji mózgu. "Jest coraz gorzej"

35

"Jestem najmłodszą dziewczynką na świecie, która przeszła taki zabieg". Malutka Viktoria, córka Polki mieszkającej w Glasgow od pół roku walczy z infekcją po ratującej życie operacji mózgu. Rodzina zbiera pieniądze na leczenie.


Viktoria, najmłodsza pacjentka po operacji mózgu. "Jest coraz gorzej"
(justgiving.com, Patrycja Majewska)

Do tej pory nie operowano tak małych dzieci. 2-letnia Viktoria jest prawdopodobnie najmłodszą pacjentką na świecie, którą poddano tzw. głębokiej stymulacji mózgu (DBS). W czaszce dziewczynki lekarze wywiercili dziury i wszczepili dwie diody w obszar mózgu odpowiedzialny za kontrolę ruchów.

Mogła nie doczekać operacji. Głęboką stymulację mózgu przechodzą zwykle starsze dzieci i dorośli. Lekarze w Glasgow zalecali poczekać, aż chora na dystonię Viktoria skończy 3 lata. Jednak ich londyńscy koledzy obawiali się, że dziewczynka nie dożyje urodzin - niekontrolowane skurcze mięśni utrudniały jej jedzenie, a nawet oddychanie.

Nie może się bawić, nie potrafi mówić, nie może sama jeść ani siedzieć. Nie może nic zrobić sama. Całkowicie zależy od innych. Ponad dwa lata życia spędziła, krzycząc z bólu - tłumaczy objawy dystonii 26-letnia Patrycja, mama dziewczynki.

Zobacz też: Przełom w medycynie. Diagnoza nowotworu w 15 minut.

Zaraz po zabiegu wszystko wydawało się wracać do normy. Viktorię operowano w maju, lekarze byli zadowoleni z efektu. Szczęśliwi rodzice przyznawali, że dzięki DBS córka jest znacznie spokojniejsza i mają z nią większy kontakt. Jednak niedługo później 2-latka zachorowała i znowu trafiła do szpitala - informuje gazeta "Evening Times".

Było w porządku, ale potem znowu się pogorszyło. Jej stan cały czas się zmienia. Lekarze nie są w 100 proc. pewni, że to infekcja, ale na wszelki wypadek podają jej antybiotyki - mówi matka Viktorii.

Rodzina zbiera pieniądze na rehabilitację. Patrycja założyła stronę na JustGiving, ma nadzieję zebrać 10 tys. funtów na dalsze leczenie i rehabilitację córeczki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić