Volkswagen nie odkupi wadliwych aut w Europie. To byłoby zbyt drogie

12

Volkswagen już dogadał się z władzami USA. Zapowiedziano, że samochody z silnikami emitującymi zbyt dużo szkodliwych gazów zostaną odkupione. Jeśli jednak myśleliście, że w Europie będzie tak samo, to się mylicie.

Volkswagen nie odkupi wadliwych aut w Europie. To byłoby zbyt drogie
(o2.pl/Mateusz Pietruszka)

Szef koncernu nie pozostawia złudzeń. Według niego sytuacja w Europie jest zupełnie inna niż w USA, a skopiowanie pomysłu, który wchodzi w życie za oceanem, byłoby zbyt przytłaczające i kosztowne dla Volkswagena – powiedział agencji Reutersa. Do tego normy emisji są tam bardziej restrykcyjne, co oznacza, że ewentualna naprawa i dopasowanie do tamtejszych standardów jest póki co niemożliwe.

Aferą zainteresowała się europejska komisarz Elżbieta Bieńkowska. Wezwała Volkswagena do podjęcia działań w kwestii rozwiązania afery. Powiedziała, że jeśli europejscy klienci będą traktowani inaczej niż ci z USA, to będzie to nie fair. Wygląda jednak na to, że Volkswagen nie przejmuje się takim tłumaczeniem.

Niemiecki koncern zobowiązał się do odkupienia w USA ok. 500 tys. aut. Wszystkie mają silniki z oprogramowaniem, które oszukiwało podczas testów emisji spalin. W czasie jego przeprowadzania aktywowany był specjalny tryb, który pozwalał zmieścić się w wyznaczonych limitach emisji. Volkswagen wyda na posprzątanie po aferze 14,7 mld dolarów. Rozwiązania dla europejskich klientów póki co nie ma.

Autor: Krzysztof Narewski

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić