aktualizacja 

W Brukseli debatowali o Polsce. Taki jest efekt

372

Komisja Europejska jest zaniepokojona sytuacją w Polsce. Właśnie tego dotyczyło spotkanie komisarzy w Brukseli.

W Brukseli debatowali o Polsce. Taki jest efekt
(East News)

Komisja Europejska przystąpi do wstępnej fazy oceny sytuacji wokół TK w Polsce w ramach procedury państwa prawnego w UE. Unijni urzędnicy chcą dokładniej przyjrzeć się sytuacji prawnej w Polsce. Dyskusję na temat sytuacji w Polsce rozpoczęły kontrowersje towarzyszące nowelizacji ustaw o Trybunale Konstytucyjnym i radiofonii i telewizji.

Rządy prawa to jedna z naszych fundamentalnych wartości. Wyrażaliśmy obawy w związku z ostatnimi wydarzeniami w Polsce. Jesteśmy zaniepokojeni sytuacją i poprosiliśmy o wyjaśnienia. Dzisiaj rozmawialiśmy głównie o sytuacji Trybunału Konstytucyjnego. Wygląda na to, że TK podjął decyzje, które nie są wypełnianie i szanowane przez inne instytucje w Polsce. Chcemy upewnić się, że praworządność zostanie w Polsce zachowana - powiedział wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Trzy główne etapy rozpoczętej procedury.

I etap - Ocena Komisji - KE gromadzi i ocenia informacje o ewentualnych zagrożeniach dotyczących naruszeń prawa Unii Europejskiej. Państwo członkowskie może przedstawiać swoje uwagi.

II etap - Zalecenia Komisji - KE publikuje "zalecenie w sprawie państwa prawnego" skierowane do danego państwa członkowskiego. W zaleceniach określony zostanie termin na wprowadzenie w życie zaleceń KE.

III etap - Działania podjęte w następstwie zalecenia KE - KE monitoruje działania państwa członkowskiego w zakresie wprowadzenia zaleceń KE. W przypadku braku działań lub działań niezadowalających KE będzie mogła zwrócić się do Rady o stwierdzenie poważnego ryzyka naruszania wartości UE przez kraj członkowski.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić