W tym kraju jest więcej ateistów niż wierzących. Pierwszy raz w historii

25

Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród obywateli Norwegii przyniosły zaskakujące wnioski. Po raz pierwszy w historii tego kraju więcej ludzi odpowiedziało, że nie wierzy w Boga, niż przyznało się do praktyki religijnej.

W tym kraju jest więcej ateistów niż wierzących. Pierwszy raz w historii
(flickr.com, Jarle Refsnes)

Dane te ukazały się w naukowym periodyku "Norwegian Monitor". Na pytanie "czy wierzy pan/pani w Boga?" twierdzącej odpowiedzi udzieliło zaledwie 37 proc. respondentów, zaś odpowiedź negatywną wskazało 39 proc. Aż 23 proc. przepytanych osób odpowiedziało "nie wiem". W ankiecie wzięło udział 4 tysiące osób.

Nie ma znaczenia, czy to bóg katolicki, czy absolut wysławiany przez inną religię. Od 30 lat, kiedy to rozpoczęliśmy takie badania, odsetek ludzi, którzy nie są pewni swojej wiary był stały. W ankiecie wzięli udział również muzułmanie, ale większość z nich przybyła do nas z krajów zachodnich, więc mogą mieć mniej żarliwe podejście do praktykowania wiary - powiedział Jan Paul Brekke z norweskiego Ipsos w wywiadzie dla serwisu The Local.

Pierwszy raz badania te wykonano w 1985 roku. Wówczas na to samo pytanie twierdząco odpowiedziało aż 50 proc. pytanych, zaś odpowiedzi negatywnych było zaledwie 20 proc. Jeszcze w 2014 roku liczba wierzących i ateistów była sobie równa, jednak najnowsze badania pokazały w jakim kierunku podążają mieszkańcy Norwegii.

Zobacz też:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić