REKLAMA
Odświeżone 4 minuty temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
13.02.19 (22:08)

Walentynki? Przecież trwa wojna. Wojna płci!

14 lutego wprawdzie są Walentynki, ale co z tego, skoro na co dzień trwa wojna? Wojna płci. Dlaczego nigdy nie dojdzie do zawieszenia broni? To m.in. wyjaśnia Duana Welsch w książce "Prawdziwa miłość. 10 kroków do trwałego związku". Oto fragment.
iStock.com

Od lat 60. ubiegłego wieku popularyzowana jest teoria, że mężczyźni i kobiety są tacy sami, a jedyne, co ich różni, to wygląd narządów płciowych. Rewolucja seksualna wpłynęła na poprawę jakości życia w pewnych obszarach.

Bardzo mnie cieszy wolność kobiet, które mogą decydować o własnym życiu, zdobyć świetne wykształcenie i robić ekscytującą karierę, a nie tylko wychowywać dzieci. Ja sama zrobiłam doktorat, co nie byłoby prawdopodobnie możliwe, gdybym urodziła się zaledwie jedno pokolenie wcześniej.

REKLAMA

Mam jedno upragnione dziecko, a nie dziesięcioro, które kochałabym bardziej lub mniej. Musisz jednak wiedzieć jedno:

Mężczyźni i kobiety znacząco się różnią pod względem psychologii szukania partnera. Obecnie trwa wojna płci. Nie zaczęła się ona jednak niedawno. Jej początki sięgają czasów prehistorycznych.

Biologia zmusiła mężczyzn i kobiety do szukania różnych rozwiązań konkretnych problemów związanych z przetrwaniem i rozmnażaniem się. Być może wydaje Ci się, że te rozwiązania w dzisiejszych czasach utraciły swój sens — i do pewnego stopnia możesz mieć rację. Jednak wciąż odgrywają one kluczową rolę w czymś, co nazywamy rytuałem dobierania partnera.

Zacznijmy od jajeczek i plemników

Dla stworzenia nowego życia są one równie ważne — aby mogło zostać poczęte dziecko, potrzebne jest i jajeczko, i plemnik. Ale ich cena jest różna.

W czasie gdy piszę ten akapit, mężczyźni na całym świecie produkują wystarczająco dużo plemników, żeby zaludnić miasto mniej więcej milionem mieszkańców. Mężczyzna zaczyna produkować spermę w oszałamiającym tempie od chwili wejścia w okres dojrzewania, a jego fabryka działa aż do końca życia. Plemniki są tanie.

Jeżeli jednak jesteś kobietą, nie produkujesz żadnych jajeczek w momencie, gdy piszę ten akapit. Prawdę mówiąc, nie robisz tego przez cały okres pisania przeze mnie tej książki. W ciągu całego Twojego życia w Twoim ciele dojrzewa około 400 jajeczek — zazwyczaj jedno miesięcznie, jeśli nie jesteś w ciąży ani nie karmisz piersią.

Urodziłaś się z całym materiałem genetycznym, jaki kiedykolwiek będziesz mieć, potrzebnym do stworzenia nowego życia. Jajeczka są drogie.

Przyjrzyjmy się wynikom badania, którego celem było sprawdzenie, kto się zgodzi na seks z nieznajomym. Na Uniwersytecie stanowym Florydy, a później również w college’u w Londynie atrakcyjni aktorzy i aktorki chodzili do przedstawicieli płci przeciwnej z odważną propozycją:

Zwróciłem (zwróciłam) na ciebie uwagę. Bardzo mi się podobasz. Co powiesz na to, żebyśmy dzisiaj poszli razem do łóżka?

Przedstawiciele której płci byli bardziej chętni do zaakceptowania oferty szybkiego numerku? Jak myślisz, ilu mężczyzn zgodziło się na tę propozycję? A ile kobiet? Oto odpowiedź: trzech na czterech mężczyzn odpowiedziało "dobrze”, ale żadna kobieta nie przyjęła zaproszenia.

Widziałam kilka nagrań z ukrytej kamery z londyńskiego eksperymentu. Dały mi dużo do myślenia. Mężczyźni, którzy zgadzali się na noc z nieznajomą, nie podawali żadnych argumentów, natomiast ci, którzy odmówili, zazwyczaj uciekali się do wymówek: "Chętnie, ale jutro mam egzaminy”.

Kobiety zazwyczaj odmawiały propozycji bez komentarza, ale gdy dodawały coś od siebie, zazwyczaj były to krytyczne uwagi na temat mężczyzny proponującego wspólną noc: "Czyś ty oszalał?”. Co oznaczają te wyniki?

Rzadkie zasoby są chronione, natomiast wszystko, co jest dostępne w dużych ilościach, jest rozdawane bez żalu. Dlatego mężczyźni są wyraźnie hojniejsi w dzieleniu się swoimi zasobami niż kobiety.

Ile to kosztuje jego, a ile ją

Istnieją również inne powody, dla których kobiety nie zgadzają się na seks tak chętnie jak mężczyźni — zastanówmy się nad innym kosztami rozmnażania się. Wyobraźmy sobie, że Gron spotyka się z Hidą na jedną noc prehistorycznej pasji. Z przyczyn nieznanych obojgu Hida zachodzi w ciążę.

Jaki koszt poniósł Gron? Cóż, w dzisiejszych czasach mogłoby go to kosztować chorobę przenoszoną drogą płciową, obowiązek płacenia alimentów, proces w sądzie rodzinnym o opiekę nad dzieckiem — albo wszystko naraz.

Znam mężczyzn, którym właśnie to się przydarzyło: przygoda na jedną noc zamieniła się w osiemnaście (lub więcej) lat łożenia na dziecko i konieczność prowadzenia rodzicielskich negocjacji z kimś, kogo mieli nadzieję już nigdy więcej nie spotkać. Wtedy jednak, w czasach prehistorycznych, Gron ryzykował prawdopodobnie tylko kilka minut zabawy (albo jeszcze mniej, jeśli był nieudacznikiem w tych sprawach). Jeżeli ojciec Hidy nie zmusił go do prehistorycznego ślubu, Gronowi wszystko uszło na sucho — po odbyciu stosunku mógł po prostu odejść.

Seks z przypadkowo napotkaną osobą był dla Grona sposobem na rozsiewanie swoich genów. Mężczyźni, którzy preferowali przypadkowy seks, płodzili i pozostawiali po sobie więcej dzieci niż ci, którzy byli z natury monogamistami. Wszystko, co rozwiązuje problem przekazywania własnych genów, stanie się później elementem psychologii szukania partnera.

Dlatego w dzisiejszych czasach wizja przygodnego seksu jest dla większości mężczyzn pociągająca, bez względu na to, czy zrealizują tę fantazję, czy nie. Doświadczenia Hidy byłyby inne.

Przypominam Ci, że mieszka ona w jaskini, a nie w mieszkaniu własnościowym. Ciąża jest obciążona ryzykiem; jeżeli nie doprowadzi do śmierci Hidy, może to zrobić jej rodzina. W niektórych kulturach wciąż jeszcze są dokonywane tzw. „zabójstwa honorowe” — ich pierwotną przyczyną były sytuacje, w których duża rodzina nie była w stanie wykarmić kolejnego niemowlęcia niemającego ojca.

Jeżeli Hidzie uda się utrzymać ciążę, nie będzie mogła liczyć na pomoc wykwalifikowanych położnych przy porodzie, dlatego urodzenie dziecka może się dla niej zakończyć śmiercią. Później pojawia się problem jedzenia: przed urodzeniem dziecka i po porodzie Hida jest zbyt duża albo zbyt zajęta trzymaniem niemowlęcia na rękach, żeby samej poszukiwać jedzenia czy je zbierać. Potrzebuje wysokokalorycznego mięsa, które bardzo trudno jest jej zdobyć.

Do tego należy jeszcze dodać fakt, że w okresie karmienia piersią — który może trwać całe lata, a nie kilka tygodni lub miesięcy — dziecko potrzebuje około 1300 kalorii dziennie z jej ciała. Nie wolno też zapominać o tym, że dziecko będzie wymagało opieki i ochrony długo po tym, jak Hida skończy je karmić piersią.

iStock.com

Rozumiesz już, dlaczego przypadkowy seks jest dla Hidy mniej atrakcyjny niż dla Grona? I dlaczego kobiety w dzisiejszych czasach są bardziej wybredne, dobierając sobie partnerów seksualnych, niż mężczyźni?

Według doktora Bussa standardy mężczyzn dotyczące partnerek na jedną noc są „luźniejsze”. Zarówno w jego badaniu, jak i w innych badaniach naukowych ankietowani mężczyźni przyznali, że nie mieliby oporu przed uprawianiem seksu z kobietą, która jest pijana, nieświadoma i niepełnosprawna umysłowo.

Jednak dla kobiet przypadkowy seks wcale nie jest taki przypadkowy. W pewnym badaniu prawie połowa kobiet, które zdecydowały się na seks na początku związku, przyznała, że zrobiły to po to, żeby utrzymać partnera przy sobie. W czasach prehistorycznych ta metoda mogła czasami zadziałać — pradawna wersja małżeństwa z przymusu mogłaby wyglądać tak, że ojciec Hidy przyszedłby do Grona i przekonał go, by ten dołączył do jego, hm, klubu.

Kiedy kobiety są proszone o porównanie cech, jakie powinien posiadać ich mąż oraz mężczyzna na jedną noc, większość z nich podaje nieco wyższe standardy — dla tego drugiego! Na przykład facet od przygodnego seksu musi lepiej wyglądać niż partner na całe życie. Okazuje się, że mężczyźni, którzy zdaniem kobiet są najprzystojniejsi, zazwyczaj mają silny układ odpornościowy, który przekazują swoim dzieciom w genach.

Wracając do czasów prehistorycznych: gdy kobieta zachodziła w ciążę, musiała zostać z rezultatami/dziećmi na zawsze, dlatego nic dziwnego, że wolała, żeby to ryzyko było warte podjęcia.

Fragment pochodzi z książki "Prawdziwa miłość. 10 kroków do trwałego związku" Duany Welsch, która ukazała się nakładem wydawnictwa Sensus.

Materiały prasowe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij