Wróć na
aktualizacja

Walentynki? Przecież trwa wojna. Wojna płci!

106
Podziel się

14 lutego wprawdzie są Walentynki, ale co z tego, skoro na co dzień trwa wojna? Wojna płci. Dlaczego nigdy nie dojdzie do zawieszenia broni? To m.in. wyjaśnia Duana Welsch w książce "Prawdziwa miłość. 10 kroków do trwałego związku". Oto fragment.

Walentynki? Przecież trwa wojna. Wojna płci!
(iStock.com)

Od lat 60. ubiegłego wieku popularyzowana jest teoria, że mężczyźni i kobiety są tacy sami, a jedyne, co ich różni, to wygląd narządów płciowych. Rewolucja seksualna wpłynęła na poprawę jakości życia w pewnych obszarach.

Bardzo mnie cieszy wolność kobiet, które mogą decydować o własnym życiu, zdobyć świetne wykształcenie i robić ekscytującą karierę, a nie tylko wychowywać dzieci. Ja sama zrobiłam doktorat, co nie byłoby prawdopodobnie możliwe, gdybym urodziła się zaledwie jedno pokolenie wcześniej.

Mam jedno upragnione dziecko, a nie dziesięcioro, które kochałabym bardziej lub mniej. Musisz jednak wiedzieć jedno:

Mężczyźni i kobiety znacząco się różnią pod względem psychologii szukania partnera. Obecnie trwa wojna płci. Nie zaczęła się ona jednak niedawno. Jej początki sięgają czasów prehistorycznych.

Biologia zmusiła mężczyzn i kobiety do szukania różnych rozwiązań konkretnych problemów związanych z przetrwaniem i rozmnażaniem się. Być może wydaje Ci się, że te rozwiązania w dzisiejszych czasach utraciły swój sens — i do pewnego stopnia możesz mieć rację. Jednak wciąż odgrywają one kluczową rolę w czymś, co nazywamy rytuałem dobierania partnera.

Zacznijmy od jajeczek i plemników

Dla stworzenia nowego życia są one równie ważne — aby mogło zostać poczęte dziecko, potrzebne jest i jajeczko, i plemnik. Ale ich cena jest różna.

W czasie gdy piszę ten akapit, mężczyźni na całym świecie produkują wystarczająco dużo plemników, żeby zaludnić miasto mniej więcej milionem mieszkańców. Mężczyzna zaczyna produkować spermę w oszałamiającym tempie od chwili wejścia w okres dojrzewania, a jego fabryka działa aż do końca życia. Plemniki są tanie.

Jeżeli jednak jesteś kobietą, nie produkujesz żadnych jajeczek w momencie, gdy piszę ten akapit. Prawdę mówiąc, nie robisz tego przez cały okres pisania przeze mnie tej książki. W ciągu całego Twojego życia w Twoim ciele dojrzewa około 400 jajeczek — zazwyczaj jedno miesięcznie, jeśli nie jesteś w ciąży ani nie karmisz piersią.

Urodziłaś się z całym materiałem genetycznym, jaki kiedykolwiek będziesz mieć, potrzebnym do stworzenia nowego życia. Jajeczka są drogie.

Przyjrzyjmy się wynikom badania, którego celem było sprawdzenie, kto się zgodzi na seks z nieznajomym. Na Uniwersytecie stanowym Florydy, a później również w college’u w Londynie atrakcyjni aktorzy i aktorki chodzili do przedstawicieli płci przeciwnej z odważną propozycją:

Zwróciłem (zwróciłam) na ciebie uwagę. Bardzo mi się podobasz. Co powiesz na to, żebyśmy dzisiaj poszli razem do łóżka?

Przedstawiciele której płci byli bardziej chętni do zaakceptowania oferty szybkiego numerku? Jak myślisz, ilu mężczyzn zgodziło się na tę propozycję? A ile kobiet? Oto odpowiedź: trzech na czterech mężczyzn odpowiedziało "dobrze”, ale żadna kobieta nie przyjęła zaproszenia.

Widziałam kilka nagrań z ukrytej kamery z londyńskiego eksperymentu. Dały mi dużo do myślenia. Mężczyźni, którzy zgadzali się na noc z nieznajomą, nie podawali żadnych argumentów, natomiast ci, którzy odmówili, zazwyczaj uciekali się do wymówek: "Chętnie, ale jutro mam egzaminy”.

Kobiety zazwyczaj odmawiały propozycji bez komentarza, ale gdy dodawały coś od siebie, zazwyczaj były to krytyczne uwagi na temat mężczyzny proponującego wspólną noc: "Czyś ty oszalał?”. Co oznaczają te wyniki?

Rzadkie zasoby są chronione, natomiast wszystko, co jest dostępne w dużych ilościach, jest rozdawane bez żalu. Dlatego mężczyźni są wyraźnie hojniejsi w dzieleniu się swoimi zasobami niż kobiety.

Ile to kosztuje jego, a ile ją

Istnieją również inne powody, dla których kobiety nie zgadzają się na seks tak chętnie jak mężczyźni — zastanówmy się nad innym kosztami rozmnażania się. Wyobraźmy sobie, że Gron spotyka się z Hidą na jedną noc prehistorycznej pasji. Z przyczyn nieznanych obojgu Hida zachodzi w ciążę.

Jaki koszt poniósł Gron? Cóż, w dzisiejszych czasach mogłoby go to kosztować chorobę przenoszoną drogą płciową, obowiązek płacenia alimentów, proces w sądzie rodzinnym o opiekę nad dzieckiem — albo wszystko naraz.

Znam mężczyzn, którym właśnie to się przydarzyło: przygoda na jedną noc zamieniła się w osiemnaście (lub więcej) lat łożenia na dziecko i konieczność prowadzenia rodzicielskich negocjacji z kimś, kogo mieli nadzieję już nigdy więcej nie spotkać. Wtedy jednak, w czasach prehistorycznych, Gron ryzykował prawdopodobnie tylko kilka minut zabawy (albo jeszcze mniej, jeśli był nieudacznikiem w tych sprawach). Jeżeli ojciec Hidy nie zmusił go do prehistorycznego ślubu, Gronowi wszystko uszło na sucho — po odbyciu stosunku mógł po prostu odejść.

Seks z przypadkowo napotkaną osobą był dla Grona sposobem na rozsiewanie swoich genów. Mężczyźni, którzy preferowali przypadkowy seks, płodzili i pozostawiali po sobie więcej dzieci niż ci, którzy byli z natury monogamistami. Wszystko, co rozwiązuje problem przekazywania własnych genów, stanie się później elementem psychologii szukania partnera.

Dlatego w dzisiejszych czasach wizja przygodnego seksu jest dla większości mężczyzn pociągająca, bez względu na to, czy zrealizują tę fantazję, czy nie. Doświadczenia Hidy byłyby inne.

Przypominam Ci, że mieszka ona w jaskini, a nie w mieszkaniu własnościowym. Ciąża jest obciążona ryzykiem; jeżeli nie doprowadzi do śmierci Hidy, może to zrobić jej rodzina. W niektórych kulturach wciąż jeszcze są dokonywane tzw. „zabójstwa honorowe” — ich pierwotną przyczyną były sytuacje, w których duża rodzina nie była w stanie wykarmić kolejnego niemowlęcia niemającego ojca.

Jeżeli Hidzie uda się utrzymać ciążę, nie będzie mogła liczyć na pomoc wykwalifikowanych położnych przy porodzie, dlatego urodzenie dziecka może się dla niej zakończyć śmiercią. Później pojawia się problem jedzenia: przed urodzeniem dziecka i po porodzie Hida jest zbyt duża albo zbyt zajęta trzymaniem niemowlęcia na rękach, żeby samej poszukiwać jedzenia czy je zbierać. Potrzebuje wysokokalorycznego mięsa, które bardzo trudno jest jej zdobyć.

Do tego należy jeszcze dodać fakt, że w okresie karmienia piersią — który może trwać całe lata, a nie kilka tygodni lub miesięcy — dziecko potrzebuje około 1300 kalorii dziennie z jej ciała. Nie wolno też zapominać o tym, że dziecko będzie wymagało opieki i ochrony długo po tym, jak Hida skończy je karmić piersią.

Rozumiesz już, dlaczego przypadkowy seks jest dla Hidy mniej atrakcyjny niż dla Grona? I dlaczego kobiety w dzisiejszych czasach są bardziej wybredne, dobierając sobie partnerów seksualnych, niż mężczyźni?

Według doktora Bussa standardy mężczyzn dotyczące partnerek na jedną noc są „luźniejsze”. Zarówno w jego badaniu, jak i w innych badaniach naukowych ankietowani mężczyźni przyznali, że nie mieliby oporu przed uprawianiem seksu z kobietą, która jest pijana, nieświadoma i niepełnosprawna umysłowo.

Jednak dla kobiet przypadkowy seks wcale nie jest taki przypadkowy. W pewnym badaniu prawie połowa kobiet, które zdecydowały się na seks na początku związku, przyznała, że zrobiły to po to, żeby utrzymać partnera przy sobie. W czasach prehistorycznych ta metoda mogła czasami zadziałać — pradawna wersja małżeństwa z przymusu mogłaby wyglądać tak, że ojciec Hidy przyszedłby do Grona i przekonał go, by ten dołączył do jego, hm, klubu.

Kiedy kobiety są proszone o porównanie cech, jakie powinien posiadać ich mąż oraz mężczyzna na jedną noc, większość z nich podaje nieco wyższe standardy — dla tego drugiego! Na przykład facet od przygodnego seksu musi lepiej wyglądać niż partner na całe życie. Okazuje się, że mężczyźni, którzy zdaniem kobiet są najprzystojniejsi, zazwyczaj mają silny układ odpornościowy, który przekazują swoim dzieciom w genach.

Wracając do czasów prehistorycznych: gdy kobieta zachodziła w ciążę, musiała zostać z rezultatami/dziećmi na zawsze, dlatego nic dziwnego, że wolała, żeby to ryzyko było warte podjęcia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(106)
aaa
rok temu
To już było kilkanaście lat temu przerabiane. "Wojna plemników" Bakera i parę innych książek na ten temat było nawet w języku polskim.
xart
rok temu
podziękuje za reklamę
Dottore
rok temu
Bez srodkow platniczych mozesz wyrwac wlos z glowy. Natomiast sprowadzajac wszystko do sexu, to jesli kobieta odczuwa orgazm robi to calym mozgiem w przeciwieństwie do faceta ktory przezywa go jedynie w mozdzku.
kriss1981
rok temu
Facet do laski:prześpisz sie ze mna za milion zł? nie ma problemu... a za 100? zwariowałeś???!!! to kim jestes to juz ustalilismy a teraz negocjuje cene...
x15
rok temu
Jakby ktoś badał nowy nieznany gatunek. Kobiety też lubią się puszczać i seks, ale mają zakodowane, że ponieważ wnoszą do zabawy cenniejszą część to powinny mieć to jakoś skompensowane. Albo gotówką, albo przynajmniej kolacją, albo obietnicą czegoś. A nadmierne "dawanie za darmo" obniża postrzeganą wartość ich ciała, a tego chcą uniknąć. Więc jak jednorazowa przygoda, to najlepiej, żeby nikt się nie dowiedział. Ale jak taka Polka wysiada z samolotu daleko od domu a wokół sami piękni opaleni i napaleni od razu idzie w tango, bo ma pewność, że nikt się nie dowie.
Najnowsze komentarze (106)
Proste
6 miesięcy temu
Wojna płci i tzw. rewolucja seksualna jest importowana z Izraela.A za zadanie ma zdestabilizować świat gojów.
Heteroseksual...
6 miesięcy temu
Ja nie Walęłwtyłki - zostawiam to Biedronkowych żeby było Śmiesznie 😀 mojej Mamy nigdy nie obraziłem 👍
iii
6 miesięcy temu
odgrzewany kotlet... ok kobieta produkuje 400 jajeczek i co z tego skoro najwiecej miala kilkanascie dzieci (bo tez organizm ma swoje granice wytrzymalosci - ile potomstwa maja inne ssaki?) przy czym wychowanie to sztuka do ktorej potrzeba obojga zdrowych umyslowo rodzicow. Pisanie takich dewiacji wzmacnia skrajna lewice w tym feminizm. Wynik eksperymentu zwanego Szwecja = mezczyzna bialy w srednim wieku zawsze przegrywa z polityczna poprawnoscia, kobieta nawet jesli klamie to nic jej nie grozi w sadzie, w zyciu natomiast bedzie ogladala sie za "opalonymi" ktorzy ja zgwalca przy wejsciu do metra. #meetoo tez fakty ujrzaly swiatlo dzienne - liderki placily za sex, inne oskarzaly o gwalty itd. ktorych nie bylo - czekamy wiec az publicznie ruch i wszystkie czlonkinie upokorza sie (etyka do ktorej tak chetnie sie odwoluja wymaga tego). Jedne walczace juz polegly, inne tez choc jeszcze nie zdaja sobie z tego sprawy.
XD
6 miesięcy temu
Ale bzdury, kobiecie spada płodność po 23 roku. 40 latka może być już bezpłodna. To samo faceci, od 45 roku spada płodność. Kobiety czytają takie bzdury z zachodu i potem płaczą że normalnego chłopa nie mogą znalezc
słuchaj tylko
6 miesięcy temu
halo.radio
Heteroseksual...
6 miesięcy temu
Ja nie Walęwtyłki !
eh XXX
7 miesięcy temu
Ale bzdury az zal hehehhehe hihihihahahahahah tyle.
hmm
8 miesięcy temu
Za to już po znalezieniu sobie męża kobiety sobie nie żałowały. One były dyskretne, ich kochankowie również, a dzieckiem zajmował się mąż kobiety.
opinia
8 miesięcy temu
To kobiety są przystosowane do uprawiania seksu z wieloma mężczyznami na raz, do wielokrotnych orgazmów. Udowodnione jest też to, że kobiety głośno jęczą podczas seksu, bo u przodków takie jęki miały taką funkcję, że miału na miejsce seksu przyciągać kolejnych mężczyzn. Seks z jednym mężczyzną dla większości kobiet jest za krótki do tego by osiągnąć pełną satysfakcję. Prawda jest taka, że w historii był taki etap, że mężczyźni z danej społeczności uprawiali seks z kobietami z tej społeczności, a dzieci wychowywały się wspólnie. Po orgiach wygrywał najlepszy plemnik z większej puli, a nie tylko z puli jednego faceta. Ludzkość na tym zyskiwała.
jagac
8 miesięcy temu
taka prawda.
Bsjsjs
9 miesięcy temu
Chcesz posłuszeństwa to kup sobie psa...a nie szukaj zony
Ona
9 miesięcy temu
Doklasnir
Adam
10 miesięcy temu
A wystarczyło by przestrzegać tego co w biblii i po problemie. Zona posłuszna mężowi, a mąż całym sercem miłuje swoją żonę. Koniec ,kropka. Takie to proste.
Michal
11 miesięcy temu
Z tych wypocin wynika jedno. Mężczyźni nie są monogamistami. A co za tym idzie nie powinno być mowy o zdradzie ze strony mężczyzny inaczej rzecz się ma do kobiet.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić