Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Ważne zmiany w wyrabianiu prawa jazdy. Nie wszyscy o tym wiedzą

46
Podziel się:

Zamieszanie ze zdawaniem egzaminów w WORD-ach nie było wcale ostatnim dotyczącym kwestii uzyskania prawa jazdy. Na kolejne nie musieliśmy długo czekać.

Ważne zmiany w wyrabianiu prawa jazdy. Nie wszyscy o tym wiedzą
(o2.pl)

Okazuje się bowiem, że właśnie weszły w życie nowe zasady dotyczące wyrabiania dokumentu. Dotyczą one ważnego aspektu – fotografii. Każdy przyszły kierowca musi ją dołączyć do zakładanego profilu kandydata na kierowcę. Do tej pory najważniejsze wymagania wyglądały tak:

Wyraźna, aktualna i kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, przedstawiająca osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywała głowę w pozycji lewego półprofilu z widocznym lewym uchem – czytamy w nieaktualnym już rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej

Wraz z wejściem nowych przepisów wymagania te uległy istotnej zmianie:

[Fotografia] przedstawiająca osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami; fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku - czytamy w aktualnym rozporządzeniu

Zmiana dotyczy zatem tego jak ma wyglądać fotografia. Nowe wymagania oznaczają, że do prawa jazdy pasuje teraz dokładnie to samo zdjęcie, co do paszportu i dowodu osobistego. Warto również zwrócić uwagę na parametr dotyczący wieku fotografii. Nikt nam nie udowodni, gdy różnice będą niewielkie, ale z większych już się nie wytłumaczymy.

Co w przypadku, gdy nasze zdjęcie nie będzie spełniać wymagań? Urzędnik ma prawo odmówić przyjęcia fotografii, a to oznacza, że z wydania prawa jazdy nici. Jeśli zatem nie mamy aktualnego zdjęcia zgodnego z nowymi wymaganiami, musimy udać się do fotografa.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(46)
Tralala
7 lat temu
Tiaaaa, czyli kobitki co dwa tygodnie pow wyjściu od fryzjera - nowa fota, buahahahahahahahahaha, sowiecki country!
m
7 lat temu
Boże jak ja się cieszę że mam prawko od 7 lat
stokrotka
7 lat temu
jesli panstwo chce kasy do budzetu to niech zmienia egzamin na latwiejszy bedzie wiecej chetnych a tak kazdy olewa i zwiewa bo ile mozna placic
>
7 lat temu
Przede wszystkim to powinien być jeden dokument dowód osobisty połączony z prawem jazdy. Ale jak widać głównie to chodzi o to by wydrzeć kasę ile się tylko da i jak się da !!
mak10a
7 lat temu
Naprawdę wielka różnica. Jak się idzie obecnie do fotografa to przecież nie prosi się o fotografię do paszportu/dowodu osobistego i do prawa jazdy tylko ogólnie do dokumentów. Nie odkrywajcie Ameryki na nowo.
Pakerniana
7 lat temu
A ja uważam, że wszystkie dokumenty powinny być wydawane za darmo! Państwowe instytucje są utrzymywane z naszych podatków, zatem dlaczego musimy im płacić drugi raz kiedy coś od nich chcemy? Gdyby dokumenty były wydawane nieodpłatnie wówczas Państwo nie nakazywało by nam ich wymieniać co kilka lat!
pik
7 lat temu
Polski urzędnik nigdy nie dorośnie do standardów np. Wielkiej Brytanii.
fotograf
7 lat temu
nie nagłośnili tego, ludzie przychodzili,z reklamacją.!!!!nikt nie mówił, że zdjęcia mają być inne. Rozporządzenie weszło z dnia na dzień, do 10 przyjmowali stare zdjęcia a od 11 juz nowe...ku***wa jak tu się nie wku****rwić na to pier***e zarządzanie??
arbuz
7 lat temu
boże co za artykuł chyb dzisiaj nie zasne
LOL
7 lat temu
W wielu krajach zdjęcie do paszportu czy innych praw jazdy robi się przy okienku w urzędzie, aparatem podpiętym do komputera urzędnika. W PL na początku robimy fotkę cyfrówką, potem ją drukujemy, żeby następnie ją zeskanować do formy cyfrowej. Trochę na około. :)
LOL
7 lat temu
W wielu krajach zdjęcie do paszportu czy innych praw jazdy robi się przy okienku w urzędzie, aparatem podpiętym do komputera urzędnika. W PL na początku robimy fotkę cyfrówką, potem ją drukujemy, żeby następnie ją zeskanować do formy cyfrowej. Trochę na około. :)
gucio
7 lat temu
I bardzo dobrze. Robiłem zdjęcie do paszportu, to będzie pasować do innych dokumentów. Poprzednio każdy dokument miał inne.
besa
7 lat temu
dobrze że nie jestem kameleonem. Ale stówę ode mnie wyciągną, bo zmieniłem adres i muszę zaktualizować :/
asd
7 lat temu
żałosne jest to że Policja dysponuje systemem do sprawdzenia ważnosci polisy OC, danych z dow.rej, danych z Prawa Jazdy a nadal za ich brak dostajesz mandat. Co to za prawo że Policjant ma wszystko jak na tacy a Ty wozisz wszystko ze sobą. Furtka do karania i tyle
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić