Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Muller
|
aktualizacja

Większość ludzi będzie żyć coraz dłużej. Polacy w ogonie

26
Podziel się:

Życie nawet do 90-tki będzie normą już za 13 lat. Chyba, że ktoś jest mężczyzną i mieszka w Polsce - pokazują nowe badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Imperial College London.

Większość ludzi będzie żyć coraz dłużej. Polacy w ogonie
(Shutterstock.com)

*Oceniono jakość i długość życia mieszkańców 35 rozwiniętych państw. *Według prognoz na rok 2030 mieszkanki Korei Południowej jako pierwsze na świecie dobijać będą naturalnie do 90 lat. Długość życia wzrośnie też do poziomu ponad 85 lat we Francji, Japonii, Hiszpanii, Szwajcarii i Portugalii. A w Polsce?

Dane z badania opisanego w piśmie "Lancet" mogłyby być nieco lepsze. Kobiety żyć będą ok. 84 lata, mężczyźni ok. 77,5. Punktem odniesienia w raporcie WHO jest rok 2010, kiedy to Polki żyły 80,6 lat, a Polacy 72,1. Dla porównania, w Chile kobiety żyć będą do 87 lat, a mężczyźni do 81. Z kolei w Chorwacji będzie to odpowiednio 83 i 81 lat.

Co pomaga żyć dłużej? Lekarze, komentując dobry wynik Korei Południowej, wskazują na dwa czynniki: mieszkańcy tego kraju lepiej radzą sobie z nadciśnieniem i są szczupli. To, że mężczyźni zaczynają żyć dłużej to konsekwencja zmiany stylu życia - mniej alkoholu i papierosów.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(26)
dddd
5 lata temu
Donald Tusk powiedział że będziemy żyć 100 lat dlatego trzeba podnieść wiek emerytalny do 67 lat . Skoro Polacy umierają szybciej wiec Tusk nas okłamał jak zwykle
Nick
5 lata temu
Według GUSu I ZUSu bodziemy żyć 150 lat i tak zostaną naliczone nasze emerytury kapitałowe. Wyjdzie po jakieś 500 zł na miesiąc!
MALENIZM zami...
5 lata temu
Należy powołać ruch obrony mężczyzn w POLSCE!
JESTSUPER
5 lata temu
za to polska będzie wylęgarnią rodzących kobiet...BEZ PRAWA DO ANTYKONCEPCJI, ABORCJI PO GWAŁCIE I USZKODZENIU PŁODU, BEZ TABLETEK ZABEZPIECZAJĄCYCH PRZED ZAJŚCIEM W CIĄŻE..NAWET PREZERWATYWY ZLIKWIDUJA I BĘDZIEMY GUMKI ROBIĆ Z JELIT ŚWIŃSKICH - JAK W ŚREDNIOWIECZU....
Xxx
5 lata temu
Ale brednie piszą. Wystarczy poczytać ile przybędzie osób chorych na nowotwór i będzie wiadomo wszystko o reszcie nie wspomne i chemia w jedzeniu itp.
prof. Griff
5 lata temu
PIS (jak i zresztą poprzednie partie rządzące) realizuje depopulację. Największym zagrożeniem dla Polaków jest w tej chwili zanieczyszczenie powietrza, które bezpośrednio albo pośrednio zabija nas najwięcej. A jeszcze dodatkowo wycina się masowo drzewa, wspiera najbardziej szkodliwe sposoby wytwarzania energii i ciepła.
osa
5 lata temu
istotą jest pożywienie , mniej tłuszczu i więcej roślin , ruch -- i cała recepta na zdrowie i długie życie
san
5 lata temu
Pożywienie
Statystyk
5 lata temu
Oby dane były aktualne w 2016 odnotowałem spadek 0.5 roku długości życia , a do tej pory był wzrost 0,2 rocznie.
X
5 lata temu
Stres, niewolnicza praca za głodowe pieniądze, brak środków na dobrą i zdrową żywność, relaks czy lekarza, koszmarna służba zdrowia. To wykańcza ludzi. Mężczyźni na dodatek nie dość, że ciężej pracują, to jeszcze później przechodzą na emeryturą. W swojej karierze zdążą się tak styrać, że większość nie dożyje nawet do emerytury (i co z ich pieniędzmi? przepadają!). Kobiety zaś, nie dość że żyją dłużej (przeciętnie o 8 lat), to jeszcze przechodzą na emeryturą 5 lat wcześniej, i to mimo iż mają z reguły znaczenie lżejszą, bo nie fizyczną pracę! ŻĄDAM RÓWNOUPRAWNIENIA dla polskich mężczyzn.
ks.reinhard
5 lata temu
Nie trzeba opierac sie na Lancecie, tylko najdkoladniejsze dane maja parafie ,i kurie biskupie, gdzie dzie nawet nie kazdy czlowiek jest zapisany, a mimo wszystko z tych danych wynika ,ze w samym roku 2015 srednia zycia Polakow tylko w jednym roku spadla az o trzy lata.Oni pisza ,ze ludzie zyja coraz dluzej a ty u siebie w miescie widzisz coraz wiecej pogrzebow.dzis srednia zycie Polaka to 69,4 lata
monika
5 lata temu
Lancet,pismo farmaceutycznych sprzedawczyków.Tam rzetelnej i wiarygodnej analizy jak na lekarstwo.Ale nie zmienia to faktu że polak=niewolnik i stąd ta kiepska długość życia.
emeryt
5 lata temu
Normalny Polak ma pracować do 65 roku zycia, ewentualnie przez rok pobierac emeryturę i koniec. A po drugie w tamtych krajach nie truja ludzi jedzeniem tak jak w Polsce. Chyba, ze jest to celowe
s
5 lata temu
Zapomnijcie o tak wysokim wyniku ! Dla Pisu ważniejsze są głosy górników
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić