Karolina Woźniak| 

Wielka Brytania wydała 16 milionów funtów na zepsute testy na koronawirusa

41

Władze Wielkiej Brytanii starają się o zwrot 16 milionów funtów (ponad 83 milionów złotych) za zakupione testy, które okazały się wadliwe. Downing Street zapłaciła tę sumę dwóm chińskim firmom.

Testy na koronawirusa, które zakupiła Wielka Brytania, były wadliwe
Testy na koronawirusa, które zakupiła Wielka Brytania, były wadliwe (Getty Images, Morris MacMatzen)

Za stworzeniem testów na koronawirusa stoją dwie firmy. Mowa o AllTest Biotech i Wondfo Biotech, które twierdziły, że ich produkty spełniają wszystkie normy zdrowotne, bezpieczeństwa i środowiskowe, które zostały określone przez Unię Europejską.

Wielka Brytania wydała 16 milionów funtów na zepsute testy na koronawirusa

Urzędnicy zdrowia publicznego zweryfikowali wszystko na papierze, a dyplomaci zostali wysłani do Chin, żeby lepiej przyjrzeć się testom. Te jednak okazały się wadliwe - nie wykrywały przeciwciał skierowanych przeciwko koronawirusowi. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wielkiej Brytanii przyznał, że koszty zostaną odzyskane na tyle, na ile jest to możliwe.

Testy na wykrywanie przeciwciał miały zostać wykorzystane podczas szczytu zachorowań. W przeciwieństwie do testów na antygeny, które określają, czy organizm jest zainfekowany czy nie, testy na przeciwciała wykrywają, że dana osoba przeszła infekcję i od jakiego czasu jest zdrowa.

Brytyjscy urzędnicy chcą zwrócić wadliwe testy, jednak Chińczycy zarzucają im niezrozumienie tego, jak działają testy i wyolbrzymienie ich użyteczności. Wondfo powiedział chińskiej gazecie "Global Times", że jego produkt był przeznaczony wyłącznie jako suplement dla pacjentów, którzy już wcześniej uzyskali wynik pozytywny na obecność wirusa.

Zobacz także: Rząd śledzi osoby objęte kwarantanną? Ekspert opowiada o początkach epidemiologii

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić