Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Paweł Rzepa
|
aktualizacja

Wielki skandal na otwarciu. Namawiali do kopania Matki Boskiej

56
Podziel się

Estońskie Muzeum Narodowe w Tartu zafundowało skandal na swoim otwarciu. W obecności prezydenta kraju Toomasa Hendrika Ilvesa zachęcano gości do kopania interaktywnego eksponatu, na którym znajdował się wizerunek Matki Boskiej.

matka boska
matka boska (Wikimedia Commons CC0)
bETGBrat

Miało to symbolizować światowe zmiany w postrzeganiu religii. Pod wpływem kopnięć szyba chroniąca statuetkę Matki Boskiej pękła. W ten sposób w muzeum powstał nietypowy obraz, w którego centrum – na multimedialnym ekranie – widniał napis „reformacja”.

Performance błyskawicznie wywołał skandal i falę krytyki. Szef opozycji w estońskim parlamencie wzywa do jak najszybszego usunięcia eksponatu.

To wirtualne niszczenie (…) utrudniające integrację – pisze konserwatysta Mart Helme.

bETGBrav

Dzienniki piszą m.in. o tym, że takie symboliczne kopanie obrazu Matki Boskiej zdarzało się w czasach ZSRR – jednak nawet wtedy nie eksponowano tego publicznie.

Instalacja jest jedną z największych w muzeum – ma rozmiary średniego wzrostu mężczyzny. Miejsce do kopnięcia jest starannie zaznaczone i znajduje się na dole. Estońskie Muzeum Narodowe ma być główną placówką kulturalną w tym kraju.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bETGBraW
KOMENTARZE
(56)
dik
5 lata temu
szacunek dla czyichś przekonań !!! a może jutro skopać konstytucję /bo kłamliwa/ , podpalić ,,poczet krółów polskich /bo chrześcijańscy feudałowie/ itd
qwerty
5 lata temu
Nie będę płakał po estonii (celowo z minuskuły), jak Wołodia ruszy z zielonymi ludzikami...
schmull
5 lata temu
niech pokopią talmud,lub koran!!!1
bETGBraX
wierzący
5 lata temu
Protestanci np. nie uznają symboli religijnych. Więc też im to zwisa, a są chrześcijanami.
Tadeusz
5 lata temu
Za wschodnią granicą tylko rączki zacierają ! Najgorsze jest w tym to że my Polacy-katolicki kraj mamy pod sobą ochronę ich (Litwę, Łotwę i Estonię) nieba naszymi F-16, samolotami !!! Taki jest rozkaz NATO.
Logos
5 lata temu
Zaprawdę powiadam wam, że aby być uczciwym człowiekiem nie potrzeba wierzyć w Bogów, I sekretarzy, królów, prezydentów i Rzeplińskiego. Wystarczą czyste ręce, gorące serce i logika. Np jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubańczykom.
Logos
5 lata temu
Matka boska? Może chodziło o matkę Buska? Przecież Bóg był jest i będzie. Tym schizofrenicznym zdaniem kler zaraża umysły małym dzieciom. Boga nikt nie urodził, zatem nie mógł mieć matki a tym bardziej ziemskiego robaka. A jak ktoś się doszukuje wielobóstwa to niech pamięta o karze za złamanie przykazania... "nie będziesz miał ļogów cudzych przede mną".
Shinn
5 lata temu
Kopali obraz nie żywą osobe która by się na pewno odgryzła gdyby była boska. Dziwię się że dorośli ludzie nie znają wersetu z biblii-ma oczy a nie widzi, nogi a nie chodzi itd-tak pisze nam rękami proroka Bóg. A ludzie wola sie "modlić" do drewna,deski i farby.I jeszcze mówią że są u/cywilizowani.
sukienkowi
5 lata temu
Ło matko Bosko Nazareńsko.
Mikołaj
5 lata temu
Faryzeusze 21 wieku czy zwykła niewiedza połączona z totalną głupotą. Nie został pospolicie zrodzony z człowieka a raczej żywy duch Jezusa został wcielony w ciało człowieka by móc nauczać ludzi poprzez obcowanie z nimi pamiętajmy że Jezus pochodzi z cywilizacji duchowej wyższej o nieba od ziemskiej- najwyższej, która panuje nad światem duchów oraz wszelkiej materii. Objawienia Anny Katarzyny Emmerich wiele wyjaśniają dla szukających prawdy - polecam, analfabetyzm życia duchowego jest wszech obecny a mamy 21 wiek, ponad 2000 lat od nauczania Chrystusa, przypieczętowanej męką , zmartwychwstaniem, eucharystią, zapraszam do Sokółki po dowód materialny eucharystii. Matka boża w swej wielkiej mądrości nakazuje w takich wypadkach modlitwę za osoby upadające moralnie oddające się władzy złych duchów, demonów które odciągają ludzi od prawdy bożej oraz świętości która jest celem życia każdego człowieka. Człowiek będzie rozliczony nie tylko ze swoich czynów ale również ze swoich słów - logos.
...
5 lata temu
Kopali obraz, na którym jest niewiadomo kto. Nikt nie wie jak wyglądała Maria, poza tym, obrazy to balwochwalcze figurki, które według Biblii są grzechem. Ludzie niedługo zaczną modlić się do złotych baranów, jak kiedyś...
Tchorze
5 lata temu
NERO,..Negal ROGal tez darl Slowo Boze Biblie Swieta ale Koranu czy Talmuda Babilonskiego nie smie !
jerycho
5 lata temu
...a Rusek pręży się za miedzą...
bETGBraP
zzzzzzzzzzzz
5 lata temu
Można wierzyć, można nie wierzyć, indywidualna sprawa każdego człowieka. Nie oznacza to, że można tak bezczelnie deptać ideały innych a pózniej sobie sztuką gębę wycierać. Trzeba umieć oddzielić sztukę od zwykłej bezczelnej prowokacji....
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić