o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Wielkie zagrożenie z Korei Północnej. Kim Dzong Un może niechcący zabić 100 milionów ludzi

58
Podziel się

Cierpnie skóra po lekturze najnowszego raportu o północnokoreańskim ośrodku Jongbjon. Ekspert z Rosji ostrzega przed powtórką katastrofy z 1986 roku.

Wielkie zagrożenie z Korei Północnej. Kim Dzong Un może niechcący zabić 100 milionów ludzi
(PAP/Photoshot, KCNA)
bDTIlcol

Korea Północna może zabić miliony ludzi, wcale tego nie chcąc. Koreańczycy na Północy nie przestrzegają standardów bezpieczeństwa w reaktorach atomowych produkujących energię elektryczną. Profesor Oleg Szczeka z Władywostoku alarmuje, że zwiększone zapotrzebowanie na prąd jest prostą drogą do katastrofy takiej jak wybuch w Czarnobylu.

Obawy budzi fakt, że mogą próbować uruchomić elektrownie jądrowe, w których reaktory nie spełniają norm i są słabo przetestowane. Byłoby to zgodne z północnokoreańską tradycją poświęcania standardów bezpieczeństwa w celu przyspieszenia budowy priorytetowych obiektów przemysłowych - ostrzega naukowiec.

Pierwszy reaktor na Północy pomogli zbudować Rosjanie w 1965 roku. Powstał w Jongbjon i miał moc dwóch megawatów. Później naukowcy w służbie komunistycznej dynastii Kimów uczyli się budować reaktory bliźniaczo podobne do rosyjskich konstrukcji RBMK-1000. Właśnie taki eksplodował w Czarnobylu.

bDTIlcon

Katastrofą może skończyć się zwiększanie produkcji energii elektrycznej. Reaktory zmuszone do pracy ponad normę stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla milionów ludzi w Azji - twierdzi autor opracowania opublikowanego w serwisie 38North prowadzonym przez US-Korea Institute w prestiżowej Johns Hopkins School of Advanced International Studies. Eksploatacja nawet w niewielkim stopniu przekraczająca możliwości reaktora grozi gwałtownym wzrostem ciśnienia wewnętrznego i katastrofalną eksplozją.

W zależności od warunków pogodowych, takich jak siła i kierunek wiatru, nawet 100 milionów ludzi w Korei Północnej i Południowej, a także we wschodnich prowincjach Chin, na południu Dalekiego Wschodu Rosji i na zachodnim wybrzeżu Japonii, może być narażonych na śmiertelne niebezpieczeństwo - podkreśla profesor Oleg Szczeka.

Prace nad reaktorem o mocy 100 megawatów w Jongbjon ruszyły w 2010 roku. Pracują tam również co najmniej dwa reaktory doświadczalne. Podejrzewa się, że siłownie jądrowe mogą działać również w innych, niezgłoszonych ośrodkach w Korei Północnej.

bDTIlcot

Profesor Szczeka prowadził badania w dziedzinie fizyki i chemii. Pracował na Rosyjskiej Akademii Nauk i Estońskiej Akademii Nauk. Brał udział w rozmowach Rosji z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej w sprawach pokojowego wykorzystania energii jądrowej. Koordynował transgraniczne projekty z udziałem Rosji, Chin, Korei Południowej, Północnej, Japonii i Mongolii z ramienia kilku agend Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDTIlcoO
KOMENTARZE
(58)
kwch
3 lata temu
Niechcący to się dzieci na dyskotece robi.
gość
3 lata temu
Ruscy się czegoś boją . Słyszałem że ich buta jest tak wielka , że maja wszystko i wszystkich gdzieś. Oczywiście to przekaz rządzących. Zwykły lud woli zrobić weka i napić się spirytusu , żeby związać konec z końcem.
Realista
3 lata temu
Taka biedna Korea Północna ma swój program energetyki atomowej, a u nas w dużo bogatszej Polsce koszt budowy elektrowni atomowej szacuje się na 15 mld złotych
bDTIlcoP
penelopa
3 lata temu
chinczyki to tacy skoośnocy rosjanie jednym słowem azjaci
Ooojejuuuu
3 lata temu
Czarnobyl nie wybuchł. Stopił się i był pożar. Ale nje wybuch. Zapadł się kawałek budynku.
Najnowsze komentarze (58)
Antek
3 lata temu
Przypomne, bo pamiec mam, ze w koncu 20 wieku AMERYKANY uzgodnili z Korea Pln. dostarczanie paliw konwencjonalnych do czasu wybudowania przez AMERYKE reaktorow w najnowszej technologii na terenie Korei Pln.!!!! Porozumienie mialo na celu bezpieczenstwo swiata i spowolnienie lub rezygnacje Kimow z broni nuklearnej! AMERYKA niemal natychmiast zapomniala o zobowiazaniach..............
kurdupel
3 lata temu
Pewno nie wdrożyli jeszcze CEPIK.
wrrrr
3 lata temu
Ta informacja jest kolejną zmanipulowaną propagandą na amerykańskie zamówienie
ja
3 lata temu
To jeszcze nic. Kowboje świadomie ryzykują życiem miliardów ludzi na Ziemi.
herman
3 lata temu
Gdzie tu większe zapotrzebowanie na prąd, kim dzonk un po 20.00 wyłącza wszystko i wszędzie oraz wprowadzając godzine policyjną kontrolując wszystko i wszystkich To po co mu więcej prądu BZDURA zachodu żeby sie do czegoś przyczepić A to ,że gówniarz bawi sie zabawkami nawet nie dla dorosłych ( bomby atomowe ) to co innego
hjgcv
3 lata temu
"Katastrofą może skończyć" - MOŻE to wiele zmienia.
(*&^%$#@!+_p|...
3 lata temu
P#tin znowu miesza w świecie.
penelopa
3 lata temu
chinczyki to tacy skoośnocy rosjanie jednym słowem azjaci
bDTIlcoH
lasia
3 lata temu
prosiaczek
lola
3 lata temu
a czy cos takiego jeszcze istnieje "dyskoteka " burak z ciebie....
Tomasz
3 lata temu
Pisalem o elektrowni atomowej w okolicu Nowego Jorku !!!
Tomasz
3 lata temu
ten profesur niech nie szczeka !! tylko niech powie ile razy elektrownia ato owa byla o wlos od WYBUCHU JADROWEGO ! A nie od przegrzania reaktora w Czarnobylu spowodowanego glupota obslugi a nie bledem w reaktorze !! w Czernobylu ludzie mieszkaja i razem zginelo kilkudziesieciu ludzi ! a od pokoju amerykanskiego na bliwskim wschodzie 1.6 MILIONA LUDZI !!Znalezli juz ta bron masowego razenia w Iraku ? czy przeniesli ataki i poszukiwania do Syrii ?? Swiat pamieta !!!!
fffdsf
3 lata temu
fszyscy sginiemy
Kostka
3 lata temu
No to jest nic innego, jak ostrzeganie nas przed ewentualnym spotkaniem w Warszawie Trumpa i kima
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić