Wizy dla Polaków zostaną? Amerykanie nie chcą zmian

61
Podziel się:

Komisja Europejska nie widzi możliwości zniesienia wiz dla Polaków.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (Pixabay.com)

Polacy, Chorwaci, Bułgarzy, Rumuni i Cypryjczycy potrzebują wiz, by wjechać do Stanów Zjednoczonych. Choć obywatele USA i Kanady mogą podróżować do wszystkich państw Unii Europejskiej bez wiz, wymagają wiz od obywateli niektórych państw unijnych. Mimo że Komisja Europejska zwróciła się w kwietniu 2016 r. do Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich z wnioskiem o zajęcie stanowiska ws. zniesienia wiz, do tej pory ani europosłowie, ani stolice nie wypowiedziały się w tej kwestii.

Unijni komisarze zajęli się problemem braku wzajemności wizowej ze strony USA i Kanady. Polacy mogą podróżowac bez wiz do Kanady już od 2009 r, jednak nie do Stanów Zjednoczonych. Komisja Europejska potwierdziła możliwość zniesienia obowiązku wizowego dla obywateli Rumunii i Bułgarii przez Kanadę, ale zaprzeczyła podobnym planom Stanów Zjednoczonych w stosunku do Polski. Komisja Europejska mogła zaproponować tymczasowe zniesienie wiz do USA na 12 miesięcy dla obywateli wszystkich krajów unijnych. Jednak w kwietniu nie zdecydowała się na taki krok, prosząc jednocześnie rządy i Parlament Europejski o stanowisko w tej sprawie. Nie zdecydowała się również na wprowadzenie wiz dla obywateli amerykańskich chcących podróżować do krajów Wspólnoty.

Pomimo intensyfikacji kontaktów na poziomie technicznym i politycznym nie ma oznak postępu ze strony USA, tak jak to ma miejsce z Kanadą. W ciągu ostatnich trzech miesięcy Stany Zjednoczone nie posunęły się w kierunku zniesienia wymagań wizowych dla obywateli Bułgarii, Chorwacji, Cypru Polski i Rumunii - czytamy w komunikacie Komisji.

Stany Zjednoczone ostrzegają. Jeśli Komisja zaproponuje tymczasowe wprowadzenie wiz dla obywateli amerykańskich, Kongres Stanów Zjednoczonych zrobi to samo dla obywateli wszystkich krajów Wspólnoty. W ocenie Komisji przyniosłoby to prawdopodobnie negatywne skutki gospodarcze dla całej Unii.

*Zapewnienia o pełnej wzajemności. * Unijny komisarz do spraw migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa Dimitris Awramopulos zapewnił, że współpraca dotycząca znoszenia wiz w odniesieniu do obywateli wszystkich państw członkowskich jest celem Komisji Europejskiej.

Komisja oczekuje, że szczyt UE-Kanada, zaplanowany na 27-28 października 2016 r., będzie doskonałą okazją, aby potwierdzić osiągnięcie wymiernych postępów w zakresie znoszenia obowiązku wizowego dla obywateli Bułgarii i Rumunii - czytamy na tvn24.pl.

Autor: Sylwia Owca

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić