o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Władimir Putin rozmawiał z Erdoganem. Kontrowersje przez szczegół na zdjęciu

139
Podziel się

Czwartkowe rozmowy między Władimirem Putinem a Recepem Tyyipem Erdoğanem zakończyły się porozumieniem. Rosja i Turcja zdecydowały o zawieszeniu broni w syryjskiej prowincji Idlib i dążeniu do zakończenia konfliktu. Jednak uwagę niektórych zwrócił wybór sali - udekorowanej rzeźbami związanymi z wojnami rosyjsko-tureckimi.

Władimir Putin rozmawiał z Erdoganem. Kontrowersje przez szczegół na zdjęciu
(Getty Images, Mikhail Svetlov)
bDTAsTLp

Zaplanowane na 5 marca rozmowy zakończyły się tymczasowym zawieszeniem broni i ustanowieniem w Syrii stref bezpieczeństwa Prezydenci obu krajów zachowywali się wobec siebie serdecznie i deklarowali chęć współpracy. Niektórzy jednak zwracają uwagę na wystrój sali, w której się toczyły.

Tuż nad kominkiem, przy którym ustawiono fotele Putina i Erdoğana, ustawiony jest złoty zegar, zwieńczony brązową rzeźbą. Przedstawia ona wojska rosyjskie przekraczające góry Bałkanów w czasie X wojny rosyjsko-tureckiej, toczącej się w latach 1877-78.

Zobacz także: Rosja pokazuje nowy samolot szturmowy

bDTAsTLr

Wojny Turcji z Rosją

Konflikt zakończył się upokarzającą porażką Imperium Osmańskiego. W jego wyniku straciło ono władzę nad prawie całym Półwyspem Bałkańskim. Podobnie jak teraz, Rosja nie dążyła w nim do podboju terenów, a pozbawienia Turcji wpływów w regionie.

Oczywiście, to czysty przypadek - zapewniał rzecznik Kremla, Dimitrij Pieskow, zapewniając, że rzeźba znajduje się tam od 20 lat, więc na pewno nie ma związku z odbywającymi się rozmowami.

bDTAsTLx

Komentatorzy wskazują, że niemożliwe, aby prezydent Turcji rozpoznał, co przedstawia uwieczniona scena. Nie da się jednak wykluczyć, że w ten sposób Władimir Putin starał się wysłać sygnał swoim obywatelom i zwyczajnie "wyciąć numer" Erdoğanowi.

Potwierdzałby to fakt, że w tej samej sali znajduje się też posąg przedstawiający Katarzynę Wielką. Caryca prowadziła z Turkami dwie zwycięskie wojny, w czasie których Rosja uzyskała m.in. Krym i południową Ukrainę oraz pozbawiły ich wpływów w Gruzji.

Z jednej strony może to być czysty przypadek. Z drugiej jednak Władimir Putin przeprowadza rozmowy ze światowymi przywódcami w różnych salach Kremla. Wybór akurat tego, spośród dziesiątek pomieszczeń, może więc faktycznie budzić podejrzenia.

bDTAsTLy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDTAsTLS
KOMENTARZE
(139)
solo
rok temu
Tam nic nie jest przypadkowe. O to chodziło Putinowi zeby wszystkie media zauważyły te szczegóły i upokorzyły Erdogana. O2 realizuję to co chciał Putin osiągnąć
Zbyszko
rok temu
W dyplomacji nie ma przypadków.
Reformacja
rok temu
Od kiedy turecki krzykacz stracil rosyjski samolot caly czas dostaje kopy. I dobrze!
bDTAsTLT
AUTO
rok temu
UCHODŻCÓW Z TURCJI TRZEBA KIEROWAĆ DO ROSJI, TO JEST NATURALNY DLA NICH KIERUNEK.
gość
rok temu
no cóz. dzięki temu artykułowi rozpozna
Najnowsze komentarze (139)
Ewa pordes
rok temu
Putin jest najmądrzejszym politykiem obecnej epoki, tylko szkoda, że nie jest po dobrej stronie mocy. Wołodia przejdź na dobrą stronę, a dostaniesz Nobla
TTe
rok temu
Straszenie to stały szantaż Rosji. To państwo gardzi wszystkimi swomi sasadami, chyba, że któreś da Rosji naczuczkę. Rosja nie rozumie innego języka jak język siły. Jak w 1920 dostali nauczkę od Polski to w 1939 Stalin czekał do 17 września na rozwój sytuacji by nie spotkało go coś równie przykrego. Stalin miał włączyć Polskę do ZSRR lecz Powstanie Warszawskie uświadomiło mu, że z Polakami może wiązać się niekończący problem powstań.
darecki
rok temu
W dyplomacji nie ma przypadków. A sygnał jest wyraźny i trudno go nie zrozumieć. A Turcja zaostrzając konflikt dostała by ogromne lanie. Oni dużo wrzeszczą ale to wszystko.
Moos
rok temu
Putin to ćwierćgłówek , co wy chcecie od cyrylicznego .
seaman
rok temu
Rosja ma świetną dyplomację (stwierdzam tylko fakt) i tam nic nie dzieje sie przypadkowo....
Norblin
rok temu
W czasie zaborów, na spotkaniach z ambasadorami, sułtan turecki rozpoczynał audiencję słowami: "Czy przybył już poseł z Lechistanu?". Mimo wojen prowadzonych z nami i mimo różnicy religijnej, pokazywał innym mocarstwom, że zawsze liczył się z potężną kiedyś Rzeczpospolitą.
aab
rok temu
o takich głupotach głośno, ale o spotkaniu w czwartek to już było szaaa, ciekawe
aab
rok temu
o takich głupotach głośno, ale o spotkaniu w czwartek to już było szaaa, ciekawe
bDTAsTLL
aab
rok temu
o takich głupotach głośno, ale o spotkaniu w czwartek to już było szaaa, ciekawe
ina
rok temu
No ale media muszą jątrzyć.
wuer
rok temu
To BYŁO PRZEMYŚLANE i CELOWE‼️
Ad_observator
rok temu
Ruski gdzieś zaiwanil rzeźbę to się wychwala.
tłum
rok temu
Ale się rosyjskich trolli zebrało w jednym miejscu!
Szzytt
rok temu
Putin jest psychopatą
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić