Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Władimir Putin rozmawiał z Erdoganem. Kontrowersje przez szczegół na zdjęciu

139
Podziel się:

Czwartkowe rozmowy między Władimirem Putinem a Recepem Tyyipem Erdoğanem zakończyły się porozumieniem. Rosja i Turcja zdecydowały o zawieszeniu broni w syryjskiej prowincji Idlib i dążeniu do zakończenia konfliktu. Jednak uwagę niektórych zwrócił wybór sali - udekorowanej rzeźbami związanymi z wojnami rosyjsko-tureckimi.

Władimir Putin rozmawiał z Erdoganem. Kontrowersje przez szczegół na zdjęciu
(Getty Images, Mikhail Svetlov)

Zaplanowane na 5 marca rozmowy zakończyły się tymczasowym zawieszeniem broni i ustanowieniem w Syrii stref bezpieczeństwa Prezydenci obu krajów zachowywali się wobec siebie serdecznie i deklarowali chęć współpracy. Niektórzy jednak zwracają uwagę na wystrój sali, w której się toczyły.

Tuż nad kominkiem, przy którym ustawiono fotele Putina i Erdoğana, ustawiony jest złoty zegar, zwieńczony brązową rzeźbą. Przedstawia ona wojska rosyjskie przekraczające góry Bałkanów w czasie X wojny rosyjsko-tureckiej, toczącej się w latach 1877-78.

Zobacz także: Rosja pokazuje nowy samolot szturmowy

Wojny Turcji z Rosją

Konflikt zakończył się upokarzającą porażką Imperium Osmańskiego. W jego wyniku straciło ono władzę nad prawie całym Półwyspem Bałkańskim. Podobnie jak teraz, Rosja nie dążyła w nim do podboju terenów, a pozbawienia Turcji wpływów w regionie.

Oczywiście, to czysty przypadek - zapewniał rzecznik Kremla, Dimitrij Pieskow, zapewniając, że rzeźba znajduje się tam od 20 lat, więc na pewno nie ma związku z odbywającymi się rozmowami.

Komentatorzy wskazują, że niemożliwe, aby prezydent Turcji rozpoznał, co przedstawia uwieczniona scena. Nie da się jednak wykluczyć, że w ten sposób Władimir Putin starał się wysłać sygnał swoim obywatelom i zwyczajnie "wyciąć numer" Erdoğanowi.

Potwierdzałby to fakt, że w tej samej sali znajduje się też posąg przedstawiający Katarzynę Wielką. Caryca prowadziła z Turkami dwie zwycięskie wojny, w czasie których Rosja uzyskała m.in. Krym i południową Ukrainę oraz pozbawiły ich wpływów w Gruzji.

Z jednej strony może to być czysty przypadek. Z drugiej jednak Władimir Putin przeprowadza rozmowy ze światowymi przywódcami w różnych salach Kremla. Wybór akurat tego, spośród dziesiątek pomieszczeń, może więc faktycznie budzić podejrzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(139)
Ewa pordes
3 lata temu
Putin jest najmądrzejszym politykiem obecnej epoki, tylko szkoda, że nie jest po dobrej stronie mocy. Wołodia przejdź na dobrą stronę, a dostaniesz Nobla
TTe
3 lata temu
Straszenie to stały szantaż Rosji. To państwo gardzi wszystkimi swomi sasadami, chyba, że któreś da Rosji naczuczkę. Rosja nie rozumie innego języka jak język siły. Jak w 1920 dostali nauczkę od Polski to w 1939 Stalin czekał do 17 września na rozwój sytuacji by nie spotkało go coś równie przykrego. Stalin miał włączyć Polskę do ZSRR lecz Powstanie Warszawskie uświadomiło mu, że z Polakami może wiązać się niekończący problem powstań.
darecki
3 lata temu
W dyplomacji nie ma przypadków. A sygnał jest wyraźny i trudno go nie zrozumieć. A Turcja zaostrzając konflikt dostała by ogromne lanie. Oni dużo wrzeszczą ale to wszystko.
Moos
3 lata temu
Putin to ćwierćgłówek , co wy chcecie od cyrylicznego .
seaman
3 lata temu
Rosja ma świetną dyplomację (stwierdzam tylko fakt) i tam nic nie dzieje sie przypadkowo....
Norblin
3 lata temu
W czasie zaborów, na spotkaniach z ambasadorami, sułtan turecki rozpoczynał audiencję słowami: "Czy przybył już poseł z Lechistanu?". Mimo wojen prowadzonych z nami i mimo różnicy religijnej, pokazywał innym mocarstwom, że zawsze liczył się z potężną kiedyś Rzeczpospolitą.
aab
3 lata temu
o takich głupotach głośno, ale o spotkaniu w czwartek to już było szaaa, ciekawe
aab
3 lata temu
o takich głupotach głośno, ale o spotkaniu w czwartek to już było szaaa, ciekawe
aab
3 lata temu
o takich głupotach głośno, ale o spotkaniu w czwartek to już było szaaa, ciekawe
ina
3 lata temu
No ale media muszą jątrzyć.
wuer
3 lata temu
To BYŁO PRZEMYŚLANE i CELOWE‼️
Ad_observator
3 lata temu
Ruski gdzieś zaiwanil rzeźbę to się wychwala.
tłum
3 lata temu
Ale się rosyjskich trolli zebrało w jednym miejscu!
Szzytt
3 lata temu
Putin jest psychopatą
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić