Wróć na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Wody Polskie planują zbudować tamę i zbiorniki. Właściciele zabytku boją się zniszczeń

21
Podziel się

- Realizacja tego planu oznaczałaby całkowitą likwidację parku, gdzie jest 10 pomników przyrody, w tym ponad 300-letnie dęby, zabytkowa aleja drzew i pałac letni z pięknym malowidłem sufitowym – wylicza w rozmowie z money.pl Martin M. Sobczyk, współwłaściciel Zamku Sarny.

Wody Polskie planują zbudować tamę i zbiorniki. Właściciele zabytku boją się zniszczeń
(Tomasz Leśniowski,Facebook / Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA, Tomasz Leśniowski,Facebook / Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA)
bCYeweet

Wody Polskie, podległa rządowi instytucja, według różnych doniesień, planuje zbudować na terenie dolnośląskiej wisi Ścinawka Górna zbiornik przeciwpowodziowy. W razie zagrożenia, ma się on wypełnić nadmiarową wodą.

Wówczas jedynie pobliski Zamek Sarny wznosiłby się ponad wielkie sztuczne powodziowe jezioro. Budowa zbiorników oznaczałaby też wycięcie liczących trzy wieki pomników przyrody.

bCYeweev

Skąd w ogóle wzięły się te plany? Wody Polskie zleciły przygotowanie koncepcji suchych zbiorników retencyjnych dla całej Ziemi Kłodzkiej. Firma Sweco przygotowała koncepcje techniczne, które wynikają z modeli dolin – czyli miejsc, które najłatwiej zalać. Z 16 wytypowanych, rekomendowano do realizacji dziewięć, a wśród nich dwa: Ścinawka Górna i Sarny zostały wybrane do realizacji łącznie. Alternatywą był wariant: tylko Ścinawka Górna bez Saren.

- Na skutek tej łącznej rekomendacji nasz zabytkowy park jest jedyną działką w całym powiecie dotkniętą realizacją dwóch zbiorników jednocześnie – wyjaśnia w rozmowie z money.pl Martin M. Sobczyk, współwłaściciel Zamku Sarny.

Zabytki zagrożone

- Realizacja oznaczałaby całkowitą likwidację parku, gdzie jest 10 pomników przyrody, w tym ponad 300-letnie dęby, zabytkowa aleja drzew i pałac letni, którego obecna forma pochodzi z XVIII wieku, z pięknym malowidłem sufitowym – wylicza w rozmowie z money.pl Martin M. Sobczyk.

Zaniepokojenie wyraziła również podróżniczka, pisarka i dziennikarka Joanna Lamparska z fundacji Projekt Historia. - Zniweczona zostanie ciężka praca ludzi, którzy zdecydowali się zadbać o niechciane zabytki. Dwór Sarny to nie tylko sama bryła, to również piękny park, a także cudowny barokowy dom, nazywany popularnie pałacem, który stoi poniżej - argumentuje.

bCYeweeB

Obejrzyj też: Chcą całkowicie zmienić teren wokół XVII-wiecznego zabytkowego pałacu

Właściciele pałacu wyrazili sprzeciw. Tłumaczą, że realizacja tych koncepcji zniszczyłaby całą wieś i doprowadziłaby do likwidacji parku i pałacu letniego w Sarnach. "Na takie działanie nie pozwala ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami - ale ewentualna inwestycja przeciwpowodziowa odbywałaby się na podstawie tzw. specustawy wodnej, która daje inwestorowi ogromną przewagę nad nami" – alarmują.

Zapytaliśmy o tę kwestię Urząd Ochrony Zabytków. Jak wyjaśnia Anna Nowakowska-Ciuchera, kierownik wałbrzyskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu, dotąd nie wpłynęło nas żadne oficjalne pismo w związku z tymi zbiornikami. Inwestor jest jednak zobligowany do uzyskania od Urzędu opinii w odniesieniu do dóbr kultury i obiektów wpisanych do rejestru.

- Z całą pewnością, jeśli znajdują się tam obiekty wpisane do rejestru zabytków, to nie mogą one ulec zniszczeniu z jakiegokolwiek powodu. Zniszczenie zabytku jest przestępstwem w świetle przepisów karnych – zaznacza w rozmowie z money.pl. - Należałoby w pierwszej kolejności ściągnąć z nich ochronę. Robi to minister i tylko wtedy, gdy obiekty nie mają wartości – podkreśla.

bCYeweeC

Uspokaja również, że choć wokół sprawy pojawiło się dużo zamieszania, to tryby procedury administracyjne jeszcze nie ruszyły. - Na razie powstała koncepcja, która wymagać będzie rzeszy opinii i będzie weryfikowana przez wojewodę. Na razie nie ma powodu do paniki - podkreśla.

500 osób do wysiedlenia?

Koncepcje Wód Polskich zostały nieformalnie opublikowane w internecie. Wcześniej, pod koniec marca, plany budowy zbiorników przeciwpowodziowych w całej Kotlinie Kłodzkiej w ogólnym zarysie zostały przedstawione radnym powiatu kłodzkiego.

Jak poinformowały nas Wody Polskie, wszelkie plany dotyczące budowy zbiorników przeciwpowodziowych na terenie województwa są zawarte w opracowaniu "Analiza zwiększenia retencji powodziowej w Kotlinie Kłodzkiej".

"Dokument, analizując stosunki wodne, przedstawia wiele wariantów zwiększenia ochrony przeciwpowodziowej. Jest to materiał wstępny i będzie podlegał dalszym opracowaniom naukowym. Istotnym elementem prac koncepcyjnych będą konsultacje z mieszkańcami" – zapewniła nas Anna Tarka, kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej w Wodach Polskich.

bCYeweeD

Odniosła się również do informacji, jakoby według tych koncepcji, prawie 500 osób w Ścinawce Górnej i Sarnach miałoby zostać wysiedlonych, a blisko 200 domów zburzonych.

"W mediach społecznościowych rozpowszechniane są informacje o rzekomych lokalizacjach zbiorników przeciwpowodziowych w Kotlinie Kłodzkiej. Udostępniono również niewiadomego autorstwa mapkę okolic Ścinawki Górnej w woj. dolnośląskim, sugerującą lokalizację budowli hydrotechnicznych. (…) Nie ma zgody na propagowanie niepotwierdzonych przez administratora gospodarki wodnej informacji związanych z analizą zasadności budowy ewentualnych kolejnych obiektów hydrotechnicznych ochrony przeciwpowodziowej w Kotlinie Kłodzkiej" – czytamy w przesłanym nam oświadczeniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCYeweeW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
exy
rok temu
Wody polskie albo i nie polskie.
J23
rok temu
PiS zrobi co chce i nie będzie się nikogo pytał o zdanie. Niech urzędnik z UW się sprzeciwi to już od jutra nie pracuje:(
qucio
rok temu
a to już nie chodzi o ten pałac-gargamel budowany przez jakiegoś kmiota na terenie Natura 2000...?
bCYeweeX
xx34
rok temu
Należy jeszcze zwrócić baczna uwage na grzyby, żaby i motyle.
Ktosik
rok temu
Może i bym był za zbiornikiem ale spójrzcie na np. Tamę we Włocławku co tam się dzieje... Ogólnie utrzymać tych zbiorników w stanie nie zagrażającym ani ludziom ani przyrodzie długo rady nie damy.. Poza tym są lepsze sposoby... Np. Nie budowanie na terenach zalewowych i nie staranie się by wszystkie niby małe rzeczki wpuścić w kanał
Najnowsze komentarze (21)
INFORMER
rok temu
Odgrodzić park wałem i po krzyku.
słuchajcie..
rok temu
nie dyskutujcie o sprawach wywłaszczeń i konsekwencjach...popatrzcie jakie piękne posesje,nowoczesne wille,ogrody poszły do rozwalenia bo przebiegać będzie tamtędy droga,obwodnica itp.nie żal ? żal -i to bardzo,są jednak wyższe cele i dziękujcie temu rządowi,że się tym zajął bo dotąd od 1997- od wielkiej powodzi- w Kotlinie Kłodzkiej nie zrobiono nic..no może prócz zalewu w Starej Morawie k.Stronia Śl !
z tego co wie...
rok temu
to w Ścinawce prace już trwają...natomiast z niepokojem czekamy kiedy ruszy obiecana,niedokończona inwestycja z elektrownią szczytowo-pompową na Młotach-tam już nikogo nie trzeba wywłaszczać,wszyscy zostali wywłaszczeni w czasach komuny a mieszkają nadal do dziś..!
dąb,zupa,dąb
rok temu
I będą czarne dęby..
Mat
rok temu
Wszystko można przenieś nawet zabytek. Zbiorniki były zawsze budowane, zawsze byli pokrzywdzeni, tak było od wieków! Im szybciej zbuduje się zbiorniki to będzie mniej problemów, a dolny Śląsk ich potrzebuje. Czy ma być to tu, czy gdzie indziej to niech wypowiedzą się fachowcy, a nie hejterzy z netu! Zawsze będą koszty, tego nie da się uniknąć. Nie ta władza, to następna będzie musiała zmierzyć się z problemem...
ELO
rok temu
Dęby zalać,Pałacyk przewieść!!!
Ktosik
rok temu
Może i bym był za zbiornikiem ale spójrzcie na np. Tamę we Włocławku co tam się dzieje... Ogólnie utrzymać tych zbiorników w stanie nie zagrażającym ani ludziom ani przyrodzie długo rady nie damy.. Poza tym są lepsze sposoby... Np. Nie budowanie na terenach zalewowych i nie staranie się by wszystkie niby małe rzeczki wpuścić w kanał
😎
rok temu
No i niech nie budują !!!!!Jak przyjdzie woda to niech sobie sami na te pomniki przyrody powłażą i czekają aż woda opadnie !!!!!!
bCYeweeP
szymon
rok temu
"wody polskie" podobno już nie są polskie. zostały sprzedane przez nasz "kochany rząd" wiadomo komu.
exy
rok temu
Wody polskie albo i nie polskie.
qucio
rok temu
a to już nie chodzi o ten pałac-gargamel budowany przez jakiegoś kmiota na terenie Natura 2000...?
xx34
rok temu
Należy jeszcze zwrócić baczna uwage na grzyby, żaby i motyle.
s5
rok temu
Dzień po pozdrawiam
ss
rok temu
Nie wiem ale ostatnio ktoś mi naprawil opinieno tak trochę podczeszemy o taki zostanie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić