Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Wybudowali lotnisko, ale nie mogą na nim lądować

41
Podziel się:

Wyspa Świętej Heleny to niewielki kawałek lądu, będący terytorium zamorskim Wielkiej Brytanii. Europejczycy postanowili ufundować mieszkańcom lotnisko. Prezent może okazać się jednak ogromną klapą. Okazało się, że bardzo trudno tam wylądować.

Wybudowali lotnisko, ale nie mogą na nim lądować
(sainthelena.gov.sh)

*Wyspa znajduje się daleko na południowym Atlantyku. *Do najbliższego lądu, Afryki, jest stamtąd 1900 km. Do tej pory jedyne połączenie było realizowane drogą morską. Władze Wielkiej Brytanii postanowiły zatem zrobić mieszkańcom wyspy prezent. Podjęto decyzję o budowie lotniska. Prace rozpoczęto w 2012 roku, przeznaczając na nie ok. 250 mln funtów.

Teraz jednak pojawił się pewien problem. Jest tam zbyt wietrznie, aby samoloty mogły bezpiecznie lądować. Jak podaje brytyjski „Daily Mail”, te obawy potwierdziła próba przyziemienia podczas pierwszego komercyjnego lotu. Maszyna dotknęła ziemi dopiero za trzecim podejściem.

Podjęto zatem decyzję o tymczasowym wstrzymaniu lotów komercyjnych. To wyjątkowo nieciekawa sytuacja, ponieważ jednym z powodów budowy lotniska była chęć rozruszania turystyki w regionie. Podobno eksperci pracują nad rozwiązaniem problemu. Nie wiadomo jednak, czy uda im się wygrać z siłami Matki Natury.

Autor: Krzysztof Narewski

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(41)
DAREKA
6 lat temu
mogliśmy angolom sprzedać to w Gdyni za 125 mln funtów . Oni zaoszczędzili by 125 mln my byśmy dostali 125 a efekt taki sam.
no problem
6 lat temu
Jak widac mozna calkiem normalnie, tylko trzeba przecwiczyc.
Przemo2
6 lat temu
My też mamy takie lotnisko w Radomiu a którym samoloty nie lądują. W dodatku mieliśmy je dużo wcześniej niż Angole a ilością personelu też na pewno bijemy ich na głowę. A teraz jeszcze będziemy mieli port morski w Elblągu do którego zawijają tylko jachty. Nie zaimponują nam Angole.
pu
6 lat temu
1 proba bez podwozia druga proba 5cm nad ziemia mi sie wydaje jestem tylko glupia stewardesa w mariaerze ale lecial za wysoko i szybko i dlatego za drugim razem nie wyladowal, plus mierny ten pilot
GM
6 lat temu
Spoko. Za 50 lat samoloty cywilne będą pionowego startu i lądowania. Wtedy te lotnisko będzie jak znalazł. A póki co to pewnie przerobią je na jakieś magazyny.
as
6 lat temu
Ale lotnisko dla wojskowych samolotów w drodze na Falklandy jak znalazł. Wojne z Argentyną , Wielka Brytania by przegrała gdyby USA nie udostępniło im swojej bazy. A amerykanom też nie było na rękę opowiadać się po stronie jednego z sojuszników. A tak mają bazę w pół drogi z Anglii i jeszcze wybudowaną za cywilne pieniądze z Unii.
AS
6 lat temu
Zemsta NApoleona!
fcuk
6 lat temu
to normalna procedura. Podejście bez kół to tylko rozpoznanie. A wiatr był w normie.
nieważnekto
6 lat temu
Za drugim razem - pierwszy to był "fly-by", taki widowiskowy przelot z okazji pierwszego komercyjnego samolotu.
ZMIECIO
6 lat temu
Musiał wylądować choćby po to by zatankować paliwo na powrót
irek
6 lat temu
Za kolegami: nasadzić brzózek-będzie ekran
aser
6 lat temu
Czy przypadkiem w naszym kraju również nie ma lotniska świeżo wybudowanego na którym nic nie ląduje?
marcin
6 lat temu
Zemsta Napoleona na brytolach.
omch
6 lat temu
Wylądował za trzecim podejściem bo to jakiś neptyk był. Za pierwszym razem podchodził bez podwozia, za drugim pewnie kawa na rozporek mu się wylała dlatego dopiero za trzecim usiadł.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić