Wyciekł fragment notatki Bieńkowskiej z zamkniętego posiedzenia KE. Co mówiła?

180

To właśnie wtedy zapadła decyzja o wszczęciu wobec Polski procedury ws. ochrony praworządności. Do tej pory KE nie zrobiła tego wobec żadnego innego państwa. Brukselę zaniepokoiły zmiany w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym, które wprowadziło w ostatnim czasie PiS.

Wyciekł fragment notatki Bieńkowskiej z zamkniętego posiedzenia KE. Co mówiła?
(East News, AFP)

Co chciała powiedzieć Elżbieta Bieńkowska? Między innymi to, że w Polsce odbyły się demokratyczne wybory oraz że KE powinna rozmawiać „szczerze i otwarcie” z polskim rządem, by nie zrazić do siebie Polaków.

Rozpoczęcie formalnej procedury przeciw Polsce mogłoby być użyte przeciwko idei integracji europejskiej, tak wewnętrznie, jak i w relacjach zewnętrznych przez kraje trzecie, nie zawsze zadowolone ze zjednoczonej Europy i znaczącej roli Polski w Unii Europejskiej - to fragment wystąpienia, jakie przygotowała na debatę ws. Polski komisarz Elżbieta Bieńkowska, do którego dotarł reporter TVN24.

Chciała też, aby KE przypomniała Europejczykom osiągnięcia Polski sprzed ostatnich 25 lat. Miała również przekonywać, że dyskusja i dialog są potrzebne oraz oczekiwane przez obie strony.

Ta dyskusja i dialog muszą być przeprowadzone bez stygmatyzowania, pamiętając o polskim wyjątkowym udziale w europejskiej historii jako posłańca wolności oraz bardzo ważnego i strategicznego partnera zarówno dla Europy, jak i świata – cytuje jej słowa TVN24.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić