o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Wyniosła uran na śmietnik. Panika w białoruskim mieście

86
Podziel się

Mieszkanka Mińska jak gdyby nigdy nic wyniosła na śmietnik wiadro z radioaktywnymi odpadami. Dzięki szybkiej reakcji służb udało się zapobiec tragedii.

Symbol radioaktywności
Symbol radioaktywności (Forum, Daniel Dmitriew / FORUM)
bEqAogZN

Na wiadrze widniał symbol radioaktywności. Kobiecie nie dało to do myślenia. Nie bacząc na to, że stwarza zagrożenie dla innych, zostawiła wiadro w pobliżu śmietnika w jednej z dzielnic mieszkaniowych stolicy Białorusi.

Widniejący na wiadrze symbol zaniepokoił za to pracownika komunalnego. Po jego ujrzeniu natychmiast zawiadomił służby, które wysłały na miejsce jednostkę zajmującą się niebezpiecznymi materiałami. Obszar, na którym porzucono odpady, zamknięto i zaczęto robić pomiary. Okazało się, że w promieniu jednego metra od wiadra poziom zanieczyszczenia radioaktywnego był cztery razy wyższy niż wynosi norma.

W wiadrze było pięć pojemników z odpadami. Każdy ważył kilogram i zawierał inne substancje. Były wśród nich siarczan uranylu, azotan uranylu, chlorek uranylu i szczególnie toksyczny trójtlenek uranu.

bEqAogZP

Skąd kobieta wzięła radioaktywne odpady? Policja przeprowadziła śledztwo, które wykazało, że znalazła je podczas sprzątania pobliskiego mieszkania swojej nieżyjącej już babci. Jak podaje rt.com, starsza kobieta była chemiczką.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz też: 10 najbardziej radioaktywnych miejsc świata
bEqAohaq
KOMENTARZE
(86)
Marian
2 lata temu
Ciekawe na co zmarła ta babcia😁
jasnowidz
2 lata temu
Najwidoczniej wnuczek skądś to przyniósł bo chciał sobie dorobić ale zaginął w tajemniczych okolicznościach więc babcia się pozbyła grata z domu
wnuczek
2 lata temu
No i teraz kurna,nie wiem.. Odwiedzić ją czy nie ? ???
bEqAohar
Peter Parker
2 lata temu
Zaraz tam tragedii, paru superherosów by powstało i tyle
maciek
2 lata temu
wszyscy rosyjskojęzyczni są udpornieni po Czarnobylu a Mińsk to nie Rosja
Hafn
2 lata temu
Niepotrzebna panika. Uran jest raczej słabo promieniotwórczy (silniejsze promieniowanie wykazują jego zanieczyszczenia). Każde lepiej wyposażone laboratorium chemiczne posiada np. przechowywany w szklanych słoiczkach octan uranylu, służący do wykrywania sodu. Byłby problem, gdyby te związki trafiły do wnętrza organizmu.
ugyiyuk
2 lata temu
Dla porownania wystarczy wziac licznik Geigera na wysypisko popiolow siekierkowskich na Zawadach, a nastepnie w czasie deszczu przejsc z nim do pobliskiej Wisly, gdzie ponizej jest ujecie wody dla Warszawy. Pierwiastki promieniotworcze sladowo sa w weglu, poprzez spalanie wegla koncentruja sie w popiole, dlatego na gorce siekierkowskiej promieniowanie jest silniejsze niz w Hiroszimie.
ja
2 lata temu
Nie każdy uran jest radioaktywny. Tylko kilka jego izotopów jest radiacyjnie niebezpiecznych. Uran zubożony (odpad z produkcji uranu 235 dla cełów wojskowych i energrtycznych) stosuje się w pociskach p.panc. i do osłon przed radiacją.
ahhhhhhhhhhhh...
2 lata temu
ludzie - zwykly nie wzbogacony uran wystepuje w duzych ilosciach w skorupie ziemskiej. nie jest mocno radioaktywny (czas polowicznego rozpadu 4,5 mld lat) i przy odpowiedniej ostroznosci jego zwiazki moga byc uzywane jako odczynniki chemiczne. tak ze znow dajecie sie mediom emocjonalnie rozhustywac ...
Arek
2 lata temu
Oczywiście, że trzymanie przez kogokolwiek w domu materiałów promieniotwórczych jest niedopuszczalne, ale jako fizyk chciałbym czytające ten tekst osoby uspokoić. Normy dopuszczalnego dla człowieka promieniowania są tak wyśrubowane, że 4-krotne ich przekroczenie w odległości 1 metra od pojemnika, czyli zrównanie z poziomem tła w odległości 2 metrów od niego (natężenie maleje z kwadratem odległości) niczym nie grozi. Znacznie większe przekroczenie norm występuje niekiedy w terenie (np. w niektórych partiach Sudetów - są one położone na dość bogatych złożach uranu) i nic się tam złego nie dzieje.
eve
2 lata temu
Oni przyzwyczajeni do tych anomalii ....
Kermit
2 lata temu
Wielka mi sprawa - 1 m od wiadra, czterokrotne przekroczenie normy. A u nas w miesiącach zimowych całymi tygodniami mamy czterokrotne przekroczenie norm skażenia powietrza. I nie ma jak przed tym uciec. A kto każe siedzieć przy wiaderku? Wywieźli by na wysypisko i po problemie.
na czarnym ry...
2 lata temu
Pewnie przez kilkadziesiąt lat pracy wynosiła codziennie z pracy w kieszeni po kilka gramów. Bombę atomową chciała skonstruować.
bEqAohaj
valdlee
2 lata temu
POdobna inteligencja jak u schetino i kolorowej spółki @
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić