Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Wypunktowali błędy „Wiadomości”. Oberwało się też innym programom

85
Podziel się

„Wiadomości” (TVP1) zbyt stronnicze, „Fakty” (TVN) zbyt krytyczne, a „Wydarzenia” (Polsat) zbyt sensacyjne. Taki obraz najważniejszych programów informacyjnych wyłania się z analizy medioznawców zleconej przez KRRiT.

Wypunktowali błędy „Wiadomości”. Oberwało się też innym programom
(Facebook.com)
bETZbgVx

Badania miały ustalić, czy „Wiadomości” realizują obowiązki i powinności nadawcy publicznego. Analiza zlecona przez KRRiTV miała również odpowiedzieć na pytanie, czy „Wiadomości” na tle konkurencyjnych programów stacji komercyjnych cechuje pluralizm, bezstronność, wyważenie i niezależność. „Wiadomości” nie spełniły wymogu pluralizmu. Według badania TVP w ograniczony sposób dba o różnorodność informacji.

W newsach dotyczących wydarzeń politycznych uwzględniano głosy opozycji parlamentarnej, jednak zwykle były to wypowiedzi krótsze i bardziej ogólne, funkcjonujące w przekazie na zasadzie: opozycja jak zwykle atakuje rząd – czytamy w raporcie.

Nadawcy publicznemu zabrakło także bezstronności. Według badania „Wiadomości” nie były bezstronne w żadnej istotnej kwestii politycznej. Podobnie nie był przestrzegany obowiązek wyważenia informacji – analiza dowodzi, że materiały w TVP cechują się tendencyjnością w relacjach politycznych.

bETZbgVz

Informacje TVP nie były także dość niezależne. Jako przykład medioznawcy podali insynuacje pod adresem Donalda Tuska w związku z wizytą Dawida Camerona w Warszawie.

*Dostało się również „Faktom” TVN. *Choć prezentują bardziej zróżnicowane informacje, według analizy brakuje im neutralności, a wręcz widać niechęć do obecnych władz.

Widoczna jest podejrzliwość, a nawet niechęć do polityków i partii rządzącej. Zauważalna jest tendencja do prezentowania obrazu państwa i jego instytucji jako niewydolnych oraz nieudolnie rządzonych.

bETZbgVF

„Wydarzenia” Polsatu pokazują świat w prostszy sposób. Są zdystansowane do polityki. Wyraźne jest oddzielenie świata polityki od życia zwykłych ludzi. Jednocześnie raport wskazuje na nacisk na sensacje w programie.

Istotne w tym świecie są wszystkie elementy zakłócające naturalny bieg rzeczy (przestępcy, żywioły, wypadki losowe), których działania i efekty są dodatkowo podkreślane w celu wzmocnienia sensacyjności relacjonowanych wydarzeń.

bETZbgWa
KOMENTARZE
(85)
Polak i obywa...
6 lat temu
Rycie mózgów to jest w TVN, POLSACIE i tego typu ścierwach informacyjnych. TVP jest nareszcie obiektywna a nie michnikowszczyzna i niesiołowszczyzna.
kik
6 lat temu
A co sie działo przez 8 lat w Wiadomościach? PO i PSL na ŚŻWIECZNIKU, a PiS był stale OŚMIESZNY I OPLUWANY !!
Maciar
6 lat temu
Wraz z PiSem do telewizji publicznej trafiła mowa nienawiści i hejt. Widać to było po relacji obchodów 6 rocznicy. Wcześniej tego nie było. Nagonka na PO PSL; Ciągle powtarzało się słowo zamach; Insynuacje, że Tusk z Putinem to zaplanowali. Kara śmierci to już było przegięcie. "Gdzie rozum śpi tam budzą się potwory" a ja mam płacić za to abonament.
bETZbgWb
tyle
6 lat temu
Tefauen nie jest stronniczy i lewicowy? Dla równowagi - informacje w TVP. Największy obiektywizm )niestety) prezentuje TV TRWAM.
Piotr34
6 lat temu
Teraz to zauwazyliscie?Przeciez tak jest w tym kraju ostatnie 60 lat(1989 nic tu nie zmienil).
TVN kłamie!
6 lat temu
Bóg zesłał na Egipt 10 plag, a na Polskę zesłał TVN. Żeby jej kłamliwą propagandą zniszczyć naród.
xxx
6 lat temu
Teraz przynajmniej można wyciągnąć średnią z informacji
chory kraj
6 lat temu
To jest chory kraj dla chorych, niepiśmiennych i mało rozgarniętych ludzi. W kraju tym rządzi człowiek, który nigdy nie miał żony, dzieci, przyjaciół, ba nawet kot z nim nie wytrzymał. To czego można się spodziewać? I kolejne miliony przelewają dla wujka z Torunia, a każą ludziom chore dzieci rodzić, nie dając prawie nic na ich wychowanie. Ale tacy przynajmniej będą na tych patafianów głosować i gromnice w kościele za prezesa zapalą. Jak miło !!!!!!!
lucy
6 lat temu
WG KURSKIEGO - 'CIEMNY LUD TO KUPI' ! WAZELINIARZU KURSKI LUD NIE KUPI !!!!!!!!!!!!!!!!
bombel
6 lat temu
Trzeba wpierw wyprowadzić z KRRiTV stary zbutwiały układ bo oni nie zdali egzaminu dlaej trzymają brudne łapy na TVP i innych mediach
POszli von
6 lat temu
Dalej za dużo jest wrogiej propagandy PO N i PSL ludzie o zdrowych zmysłach nie chcą słyszeć i oglądać ćwokow,zdrajców korony Polskiej
efe
6 lat temu
Bardzo fajna równowaga się wytworzyła jak widać. Jedno medium pro rządowe, drugie anty rządowe a trzecie nijakie. Tak powinno to wyglądać w demokracji, a nie tak jak przez ostatnie 8 lat, że antyrządowe były tylko marginalne telewizje, a cała reszta ukrywała afery i tępiła opozycję.
Polak
6 lat temu
TVN nie przedstawia "obrazu państwa i jego instytucji jako niewydolnych oraz nieudolnie rządzonych". Rząd taki po prostu jest!
bETZbgVT
Hoatyk
6 lat temu
Dobra zmiana w mediach, czyli kłamstwo, propaganda, ignorancja, i nierzetelna ściema. Słowem pis jak ulał
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić