Wyrzucą głodującego uchodźcę z obozu?

31

Australijskie władze imigracyjne wywierają presję na chorego mieszkańca ośrodka, który nie chce przyjmować pokarmów. Od 10 miesięcy Irakijczyk żyje dzięki słodkiej herbacie i odżywkach.

Wyrzucą głodującego uchodźcę z obozu?
(flickr.com, Global Panorama)

Mohammad Albederee otrzymał niedawno status uchodźcy. Musi on jednak opuścić kontrolowany przez australijski rząd obóz przejściowy Manus na wyspie Los Negros, należącej do Papui-Nowej Gwinei. Wszystko z powodu strajku głodowego, który 31-letek prowadzi od 10 miesięcy.

Tu nie otrzyma żadnej pomocy. Obecnie ludzie noszą go do łazienki, myją i golą. Władze nie chcą, by umarł w ośrodku przejściowym. Niech zrobi to gdzie indziej - powiedziała "The Guardian" prawniczka, zajmująca się uchodźcami, Jeanie Walker.

Głodówka to protest wobec nieotrzymania stosownej opieki medycznej. Chodziło o zignorowanie urazów mężczyzny, będących rzekomo wynikiem starcia z władzami obozu. Na skutek wielomiesięcznego nieprzyjmowania pokarmu, Albederee schudł z 74 do 48 kg. Irakijczyk porusza się o kulach. Ma też złamaną rękę. Żyje wyłącznie dzięki słodkiej herbacie i odżywkach.

W Manus przebywają głównie osoby, liczące na przyznanie statusu uchodźcy. Przez cały pobyt mają dostęp do pomocy medycznej i leków. Jeżeli Albederee zostanie usunięty z obozu, w najlepszym razie władze przeniosą go do ośrodka w pobliskim mieście Lorengau. Tam jednak o leki będzie musiał zadbać sam, kupując je w lokalnej aptece.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić