aktualizacja 

Wysłali niewłaściwy samolot. Mogło dojść do tragedii?

Pomyłki zdarzają się każdemu. Niestety, czasem niektóre wprawiają w osłupienie.

Airbus A321
Airbus A321 (Wikimedia Commons CC BY-SA, Alan Wilson)

Aby samolot pasażerski mógł wylecieć, niezbędne jest wykonanie niemałej papierkowej roboty. O pomyłce nie może być mowy. Prawo lotnicze jest precyzyjne i bezwarunkowo należy się do niego stosować – nie tylko w powietrzu, ale również na ziemi. Dziwi zatem sytuacja, która przydarzyła się amerykańskim liniom lotniczym American Airlines.

Na trasę Los Angeles – Honolulu ponad setkę pasażerów wysłano na pokładzie... niewłaściwej maszyny! W planie lotu wpisany był Airbus A321 i rzeczywiście – taki samolot poleciał. Okazało się jednak, że wystartował egzemplarz o innym numerze rejestracyjnym. Na tym nie koniec. Maszyna ta nie posiadała nawet wymaganego certyfikatu! Federalna Administracja Lotnictwa już wszczęła śledztwo.

Airbus A321 to samolot średniego zasięgu ( 5600 km) zdolny pomieścić nawet 220 pasażerów. Linia American Airlines powstała w 1934 roku i mimo niedawnych problemów (w 2011 roku ogłoszono upadłość poprzez artykuł 11 prawa upadłościowego) funkcjonuje do dzisiaj. Według airfleets.net obecnie jej flota składa się z 943 samolotów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić