aktualizacja 

Zagadkowa tablica rejestracyjna auta arcyksięcia Ferdynanda

53

Historycy żartują, że cyfry na tablicy rejestracyjnej przepowiedziały datę zakończenia I wojny światowej. Śmierć w zamachu arcyksięcia Ferdynanda była pretekstem do wybuchu czteroletnich krwawych walk.

Zagadkowa tablica rejestracyjna auta arcyksięcia Ferdynanda
(East News, AP)

AIII 118 - oto numer rejestracyjny samochodu marki Gräf & Stift, którym podróżował austriacki arcyksiążę, następca tronu, w chwili swojej śmierci w Sarajewie.

Na pierwszy rzut oka litery i cyfry nie przypominają daty. A już tym bardziej daty podpisania rozejmu Niemiec z państwami ententy. A jednak takiego powiązania dopatrzył się jeden z brytyjskich badaczy - przypomina Sky News.

Po raz pierwszy podobieństwo zauważył historyk Brian Presland w 2004 roku. Gościł wtedy w wiedeńskim Muzeum Historii Wojska, gdzie eksponowany jest samochód arcyksięcia Ferdynanda. Gdy zwrócił na to uwagę jednego z towarzyszących mu dyrektorów austriackiej placówki, ten przyznał rację, nie mogą uwierzyć, iż nikt wcześniej tego nie dostrzegł.

"Proroctwo" tablicy widać, jeśli odpowiednio ją odczytać. Trzeba w tym celu nieco inaczej pogrupować poszczególne symbole.

A II II 18 - taki układ Presland dostrzegł na samochodzie arcyksięcia.

Odczytana w ten sposób tablica wskazuje 11 listopada 1918 roku. Czyli dzień zakończenia I wojny światowej. To, rzecz jasna, tylko żart historyków, jednak - jak podkreślają - pozwala lepiej zapamiętać ważne szczegóły dotyczące Wielkiej Wojny.

Arcyksiążę Ferdynand zginął 28 czerwca 1918 roku w Sarajewie. Jechał z żoną samochodem, by odwiedzić w szpitalu rannych we wcześniejszym wybuchu bomby. Była przeznaczona dla niego, jednak zdołał ujść cało. Drugiego zamachu tego samego dnia już nie przeżył. Zginął zastrzelony w aucie przez serbskiego nacjonalistę należącego do organizacji "Czarna ręka".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić