o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Angelika Karpińska
|
aktualizacja

Zagłada świata. Naukowiec: "Apokalipsa mogła się już rozpocząć"

94
Podziel się

Zazwyczaj myśląc o końcu świata mamy przed oczami zbliżające się do Ziemi asteroidy, globalną wojnę nuklearną lub wybuch śmiertelnej epidemii. Jednak zdaniem amerykańskiego naukowca, apokalipsa może przebiegać w zupełnie inny sposób. Co więcej, mogła już się rozpocząć, a my nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Zagłada świata. Naukowiec: "Apokalipsa mogła się już rozpocząć"
(Materiały prasowe, Ilustracja - kadr z filmu 2012)
bDztWTFN

W Biuletynie Naukowców Atomowych pojawił się nowy artykuł pt. "Apokalipsa. To nie jest koniec świata". Jego autor, futurysta Jamais Cascio argumentuje, że koniec świata jest rychły, a może nawet już się rozpoczął, ale ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, co się dzieje. Zdaniem naukowca apokalipsa może przebiegać inaczej niż to sobie wyobrażamy i być powolnym procesem.

Autor podkreśla, że ludzkość "cierpi teraz na okropny luksus potencjalnych apokalips". Grożą nam przyspieszone zmiany klimatu, wojny nuklearne i epidemie. Możemy obawiać się także zderzenia z asteroidą lub wybuchu superwulkanu. Niebezpieczeństwem są również technologie zaprojektowane przez człowieka jak np. sztuczna inteligencja.

Jeśli naprawdę mamy pecha, może się okazać, że cały wszechświat znajduje się w niestabilnym stanie energetycznym zwanym "fałszywą próżnią", która może ulec rozkładowi w dowolnym momencie. Wszechświat, jaki znamy, zniknąłby z istnienia w nagłym, nieodwracalnym i raczej ezoterycznym końcu wszystkiego - pisze Cascio.

bDztWTFP

Jednak zdaniem naukowca, koniec świata prawdopodobnie będzie powolny i związany ze środowiskiem. Będzie to spowodowane "złymi decyzjami, nieskutecznymi instytucjami i całkowitą niezdolnością do zastanowienia się nad długoterminowymi konsekwencjami" ze strony naszych przywódców.

Zobacz także: Koniec świata w 2020 roku? Stephen Hawking odkrył błąd w kalendarzu Majów

Wyginięcie może chwilę potrwać, nawet śmierć dinozaurów nastąpiła w ciągu miesięcy. Z wielu powodów apokalipsa prawdopodobnie nie spowoduje natychmiastowego końca ludzkości. Możemy nie zauważyć, że apokalipsa się rozpoczęła, dopóki nie znajdziemy się w jej zasięgu. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich możliwych form apokalipsy, rozpoczęcie globalnej wojny nuklearnej łatwo byłoby zauważyć. Ale w przypadku niektórych kryzysów moglibyśmy minąć punkt bez powrotu, zanim objawy staną się widoczne i nieuniknione. Jest to szczególnie dotkliwe w przypadku zmian klimatu - zaznacza futurysta.

bDztWTFV

Naukowiec podkreśla, że wpływ emisji węgla na globalne temperatury jest opóźniony o 50 lat. Oznacza to, że obserwowane dziś ocieplenie jest spowodowane CO2 uwalnianym w latach 80. Dlatego jeśli chcemy coś zmienić, należy działać jak najszybciej.

Prawie każda potencjalna apokalipsa, przed którą stoimy niekoniecznie byłaby punktem końcowym dla ludzkości. Byłoby to okropne, traumatyczne i smutne, ale z czasem ludzka cywilizacja mogłaby się odrodzić. Potomkowie ocalałych stworzyliby coś nowego (i zupełnie innego), a przyszłość trwałaby na popiele przeszłości - pisze Jamais Cascio.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDztWTFW
bDztWTGq
KOMENTARZE
(94)
Buu
rok temu
To nie będzie koniec świata tylko ludzkości
EkoGreenSuper...
rok temu
Wkurza mnie to ciągłe gadanie o CO2 i CO2. Zapamiętajcie sobie raz na zawsze! GŁÓWNYM GAZEM CIEPLARNIANYM JEST PARA WODNA (H2O)!!! To ona w największej mierze odpowiada za ocieplenie. Poza tym klimat to tak złożony proces, że szukanie jego przyczyny tylko w CO2 jest nonsensem. To jakby powiedzieć, ze budynek się zawalił bo ktoś wyjął jedną cegłę ze ściany... Ciekawy jestem też jak te "zielone'' technologie są przyjazne dla środowiska pod względem utylizacji (i jej opłacalności oczywiście) zużytych elementów np. panele słoneczne. Fajnie by było jakby te wszystkie działania pro środowiskowe były dla nas a nie dla kasy...
Beret
rok temu
Będzie tak że żywi będą zazdrościć umarłym,taka jest cywilizacja,wygoda , łajdactwo,pycha,rozpusta,i CO2.To już jest!!!
bDztWTGr
Xxx
rok temu
Koniec świata jest niezrozumiały- ale wg.mnie koniec "świata" już nastąpił...pożary, powodzie, brak wzajemnego zrozumienia...
Ggg
rok temu
Prędzej wykończy nas chemia w jedzeniu i choróbska spowodowane chemią.
Najnowsze komentarze (94)
Gucio
rok temu
ludzkość "cierpi teraz na okropny luksus potencjalnych apokalips" bełkot ! tłumacza czy autora
Karol
rok temu
"ludzkość "cierpi teraz na okropny luksus potencjalnych apokalips" . bełkot. nie wiem tłumacza , czy tego futurysty
ekolog
rok temu
spokojnie po ludzkości będzie inny gatunek dominujący
pawel cz=wa
rok temu
filmy o końcu świata zaczynają sie sprawdzać, kto oglądał mad maxa 2 część, bądź też wodny świat i najlepsze 12 małp , stalowy rycerz, i inne filmy nakręcone 20,30 lat temu
Quiz bracia i...
rok temu
Szczerze mówiąc to ta strona kłamie nie polecam jej
prawa natury
rok temu
No bo ludzie się nie sprawdzili czas na cywilizację innego gatunku
Fili ok
rok temu
To nie prawda
Amen
rok temu
Oby jak najszybciej, wielu ma problemy w życiu czasami niesprawiedliwie.
bDztWTGj
Wijas
rok temu
Mam na jutro termin raty kredytu. To splacac czy przepic bo juz nie wiem
Tonio81
rok temu
Za dużo filmow
optymista
rok temu
Ja tam się nie znam na końcu świata.Wiem jedno że każdy człowiek ma swój koniec świata w momencie śmierci.Co za rużnica kiedy i jak umrzemy ,czy zbiorowo ,czy pojedyńczo.Nie wiem czy człowiek będzie autorem końca świata.Co by się nie zdarzyło to nasza piękna planeta przetrwa a przyroda naprawi wszystko co człowiek zepsuł.Taką mam nadzieję.
Hezir
rok temu
Fajny artykuł napewno przekroczyliśmt tę granicę za którą jest już tylko zagłada......no ale kto może to odwrócić? Nie znam z ludzi nikogo takiego?
przepowiadacz
rok temu
Koniec świata tuż tuż ,nawet Kaczyńskiego boli już kolano i biodro.Ja też czuję się nie najlepiej.Cóż szykujcie się ludziska
FANTOMAS
rok temu
Dlaczego klimat na Ziemi się zmienia? - mianowicie w Ziemi powstają codziennie wielkie dziury za przyczyną kopalni , wydobycia ropy naftowej itp. co wypełnia te dziury po wydobyciu surowców przemysłowych ? - oczywiście woda , słodka woda pitna . co się dzieje jak obniża się poziom wód gruntowych ? - wysychają miejsca podmokłe , co się wtedy dzieje jak nie ma na powierzchni ziemi jest mniej terenów bagiennych , podmokłych ? jest dużo mniejsze parowanie wody , co się dzieje jak nie ma pary w powietrzu? - promienie słoneczne znacznie agresywnie oddziaływają na powierzchnie Ziemi i co powodują?-susze i brak opadów atmosferycznych, wiecie już dlaczego w Polsce nie ma zimą śniegu , a tym samym wiosną roztopów , i zaczyna brakować zdrowej wody pitnej? - sami sobie odpowiedzieć musicie i zacząć myśleć Panie i Panowie NAUKOWCY z wyższych i niższych uczelni
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić