Zakaz zakrywania twarzy na francuskich uczelniach?

41

Manuel Valls uważa, że muzułmańskie chusty powinny zniknąć z uniwersytetów. Według francuskiego premiera to pozwoli ochronić kobiety przed ekstremizmem. Sprawa budzi wiele kontrowersji.

Zakaz zakrywania twarzy na francuskich uczelniach?
(flickr.com, Patrick Denker)

Zdaniem Vallasa noszenie chusty w jakiś sposób poniża i zniewala kobiety. Uważa, że ten uwarunkowany religijnie element garderoby nie jest
przedmiotem mody, ani żadnym innym zjawiskiem konsumpcyjnym - czytamy w Daily Mail.

Liberalną Francję czeka kolejna zmiana? Powołując się na świecką tradycję kraju, w 2011 r. władze zakazały noszenia muzułmańskich chust zasłaniających twarze w szkołach i budynkach użyteczności publicznej. Na pytanie dziennikarza gazety "Liberation", czy taki sam zakaz powinien dotyczyć uniwersytetów, Valls odpowiedział twierdząco.

Tak, taki zakaz powinien zostać wprowadzony, ale musimy trzymać się zasad konstytucji, dlatego jego wprowadzenie będzie bardzo trudne - odpowiedział premier Francji.

Francuska minister edukacji i szkolnictwa wyższego jest przeciwna. Najat Vallaud-Belkacem twierdzi, że to łamanie konstytucyjnych wolności religijnych. Według Rady Szkolnictwa Wyższego takie ograniczenie niewiele by zmieniło, ponieważ ryzyka islamskiej radykalizacji trzeba upatrywać gdzie indziej. Jednocześnie Rada zwróciła uwagę na zajęcia, które prowadzą radykalni salafici - podaje tvn24.pl

Zobacz także:

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić